Po wielu apelach i protestach rolników rząd zgodził się na rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej w szacowaniu strat spowodowanych suszą. Wprowadzone zostały przepisy, zgodnie z którymi pomoc dla poszkodowanych przez suszę będzie udzielana, jeśli w gospodarstwie wystąpią szkody w wysokości powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej.
Czy w związku z tym zmieniają się zasady składania wniosków w aplikacji suszowej? Czy nie trzeba już pobierać danych z IRZ, nawet jak się ma zwierzęta? O to zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa i ARiMR.
Ministerstwo rozwoju: przepisy w zakresie składania wniosków suszowych nie uległy zmianie
W odpowiedzi resort rolnictwa wyjaśnił, że przepisy w zakresie składania wniosków przez producentów rolnych o oszacowania szkód za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” czy też sporządzania protokołów oszacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów nie uległy zmianie.
Ministerstwo poinformowało, że nie wprowadzono też zmian w warunkach sporządzania protokołów lub kalkulacji oszacowania szkód powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
Zmieniło się jedynie to, że wprowadzono przepisy zgodnie z którymi pomoc dla poszkodowanych w wyniku tegorocznych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych będzie udzielana rolnikom, w których gospodarstwach wystąpią szkody w wysokości powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej.
Pomoc suszowa: rolnicy muszą zgłosić posiadanie zwierząt
Natomiast ARiMR wyjaśniła, że ubiegający się za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” o przyznanie pomocy suszowej utrzymujący zwierzęta rolnicy muszą zgłosić ich posiadanie – na pobranie odpowiednich danych z prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa systemu IRZplus wyrażają zgodę podczas logowania.