Trwają prace nad nowym ekoschematem. Za co rolnik dostanie pieniądze?Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Trwają prace nad nowym ekoschematem. Za co rolnik dostanie pieniądze?

18.10.2024., 17:30h

Organizacje rolnicze apelują o wprowadzenie nowego ekschematu dla polskich rolników. Pieniądze te miałyby pomóc gospodarstwom w dostosowaniu się do kolejnych wymogów UE, które wejdą w życie w 2025 roku.

Od stycznia 2025 roku wchodzi w życie obowiązek raportowania wpływu dużych przedsiębiorstw na środowisko, w tym redukcji emisji gazów cieplarnianych. Chodzi nie tylko o samego przetwórcę, ale również o jego łańcuch dostaw. Tak więc i rolnicy poniosą koszty, bo będą zmuszeni redukować emisję gazów ze swoich gospodarstw. Dotyczy to zwłaszcza producentów zwierząt dostarczających żywiec lub mleko do przetwórstwa.

Trwają prace nad nowym ekoschematem dla rolników

Dlatego organizacje rolnicze apelują o utworzenie nowego ekoschematu, który rekompensowałby rolnikom nakłady ponoszone na ograniczenie emisji.

- Proponujemy wprowadzenie ekoschematu „Płatność za redukcję emisji gazów cieplarnianych (GHG) w wysokiej jakości produkcji zwierzęcej” w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej jako uzupełnienie Ekoschematu Dobrostan zwierząt. Jest to krok konieczny i niezbędny, żeby sprostać założeniom europejskich przepisów, potrzebom sektora rolniczego, ale i oczekiwaniom społecznym w zakresie ochrony środowiska i klimatu – tłumaczą we wspólnym stanowisku Rada Sektora Wołowiny, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych i Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Bez nowego ekoschematu rolnikom będzie trudno spełnić wymogi UE

Jak wyjaśniają dziennikarze portalu topagrar.pl, nowy ekoschemat miałyby wspierać rolników w dostosowaniu ich gospodarstw do nowych regulacji. Jeśli nie spełnią tych wymogów, będą ponosić dotkliwe konsekwencje w przyszłości, także finansowe.

- Rolnicy, którzy nie podejmą działań redukujących emisję gazów cieplarnianych, napotkają poważne trudności w dostępie do finansowania lub będą mieli gorsze warunki, od tych którzy podejmą działania na rzecz ograniczenia emisji – czytamy w apelu, udostępnionym na topagrar.pl.

Kalkulator emisji i praktyk niskoemisyjnych

Jacek Zarzecki z Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny wyjaśnia, że nowy ekoschemat można stworzyć w oparciu o istniejący już Kalkulator emisji i praktyk niskoemisyjnych w systemach jakości QMP (wołowina) i QAFP (wieprzowina i drób).

- Czy jesteśmy gotowi do wdrożenia tego działania? Zdecydowanie tak! Mamy opracowany przez Instytut Zootechniki w Balicach kalkulator emisji i praktyk niskoemisyjnych w systemach jakości QMP i QAFP. To wypracowane rozwiązanie powinno być bazą nowego ekoschematu. Środki na ten cel są dostępne w ramach zaplanowanych, a niewykorzystanych dopłat do Dobrostanu zwierząt. Nikt na tym nie straci, a zyskają rolnicy, hodowcy i producenci zwierząt – zaznacza Zarzecki.

Kamila Szałaj, oprac. na podst. topagrar.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. listopad 2024 20:39