Dopłaty dla małych gospodarstw: rolnik musi złożyć dwa wnioski
W tym roku rolnicy mogą ubiegać o płatność dla małych gospodarstw. Wniosek o przyznanie tej płatności może jednak złożyć tylko ten rolnik, który już złożył wniosek o dopłaty bezpośrednie na rok 2024. Chętni muszą się więc pospieszyć - zostało im tylko 5 dni na dopełnienie formalności. 1 lipca kończy się bowiem nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie.
Natomiast wniosek o płatność dla małych gospodarstw rolnik może złożyć do 31 sierpnia 2024 r. w aplikacji eWniosekPlus za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Warto pamiętać, że wniosek ten można wycofać do dnia 31 sierpnia 2024 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.
Jak złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw?
W aplikacji eWniosekPlus we Wniosku o przyznanie płatności na rok 2024 w sekcji: załączniki, należy wybrać załącznik: Z0296 – Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw oraz dodać skan uzupełnionego i podpisanego Wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, którego wzór znajduje się poniżej.
Od 2025 r. o płatność dla małych gospodarstw rolnik będzie mógł zawnioskować poprzez zaznaczenie właściwego „okienka” we wniosku (bez potrzeby składania dodatkowego dokumentu).
Skąd pobrać wniosek o płatność dla małych gospodarstw?
Wniosek o przyznanie płatność i wycofanie wniosku możesz pobrać poniżej (linki do ARiMR):
- Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw 2024
- Wycofanie wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw_2024
Kto może ubiegać się o Płatność dla małych gospodarstw?
Rolnik może otrzymać płatność dla małych gospodarstw, jeżeli łączna powierzchnia:
- gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów posiadanych przez tego rolnika wynosi co najmniej 1 ha oraz
- użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja 2024 roku, wynosi nie więcej niż 5 ha.
Płatność dla małych gospodarstw: 225 euro do hektara
Stawka płatności dla małych gospodarstw wynosi 225 euro do hektara powierzchni zatwierdzonej do podstawowego wsparcia dochodów. Maksymalnie rolnik może otrzymać nie więcej niż 1125 euro (5206 zł wg kursu euro z dopłat 2023). Płatność ta zastępuje inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Warto jednak pamiętać, że wnioskując o płatność dla małych gospodarstw można ubiegać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONW, płatności ekologicznych, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności zalesieniowych.
Kamila Szałaj