Kiedy mulczowanie w normie GAEC 7?arch. red.
StoryEditorGAEC

Ważne terminy w GAEC 6 i 7 - kiedy można mulczować międzyplon ozimy?

31.10.2024., 17:00h

Ostatni rok był bardzo burzliwy, jeśli chodzi o zmiany w zasadach warunkowości. Niektórzy nasi Czytelnicy są zdezorientowani – i trudno się dziwić. Pytają na przykład o to, czy muszą utrzymywać okrywę ochronną gleby przez okres zimowy albo czy mogą już mulczować albo likwidować międzyplony.

Swoboda w decydowaniu

Norma GAEC 6 „Minimalna pokrywa glebowa w najwrażliwszych okresach” została zmodyfikowana w ten sposób, że dano krajom członkowskim swobodę w decydowaniu, w jakim okresie roku ustanowić obowiązek utrzymania okrywy glebowej. Nasi rolnicy powinni ją utrzymywać na powierzchni stanowiącej przynajmniej 80% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa co najmniej od dnia zbioru uprawy w plonie głównym do 15 października. Jako spełnienie wymogów normy uznaje się m.in.:

  • okrywę roślinną (trawy na gruntach ornych, międzyplony, wsiewki, rośliny bobowate drobnonasienne oraz ich mieszanki z trawami, uprawy główne znajdujące się na polu do 15 października),
  • pozostawienie ścierniska, grunty pokryte resztkami pożniwnymi oraz samosiewami zebranej uprawy, mulczem.

Jeśli jednak rolnik zostawił te grunty bez okrywy ze względu na wysiew roślin ozimych lub międzyplonów i nie trwało to dłużej niż 4 tygodnie, jest to także uznane za spełnienie warunku utrzymania ochrony gleby.

Natomiast rolnicy, którzy posiadają sady, powinny utrzymywać okrywę ochronną gleby w między­rzędziach na plantacjach drzew owocowych co najmniej od 1 listopada do 15 lutego przyszłego roku.

Norma GAEC 7

Z kolei w przypadku rolników, którzy mają powyżej 10 ha i są zobowiązani do spełnienia normy GAEC 7 „Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych” i spełniają ją, stosując po zbiorze uprawy w plonie głównym międzyplon ozimy, powinni go utrzymywać co najmniej od 1 listopada do 15 lutego przyszłego roku. Można je mulczować, ale dopiero po 15 listopada. Ci natomiast, którzy zastosowali międzyplon ścierniskowy, utrzymują go co najmniej do 15 października lub co najmniej przez 8 tygodni od wysiewu. Dla tych, którzy wysiali międzyplon ścierniskowy wcześnie, czekanie na likwidację do 15 października mogło być uciążliwe – niestety taką datę wskazują przepisy.

Magdalena Szymańska

fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 20:39