pixabay
StoryEditorOrganizacje rolnicze apelują

Wnioski o dopłaty bezpośrednie do 30 czerwca? "Jest to konieczne"

19.04.2023., 12:00h
Zmiany, które zaszły w przepisach dotyczących płatności bezpośrednich, sprawiły, że część rolników ma kłopoty z poprawnym wypełnieniem wniosków o dofinansowanie z uwzględnieniem ekoschematów. Z tego względu organizacje rolnicze apelują, by ostateczny termin składania dokumentów został przesunięty.

Rolnicy apelują do ministrów w sprawie wnioskowania

Organizacje rolnicze dostrzegły problem już jakiś czas temu. Z tego powodu zwróciły się z prośbą o wydłużenie naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Nie zdążyły jednak uzyskać odpowiedzi, ponieważ niedługo później Kowalczyk podał się do dymisji. Jednak w trosce o dobro rolników, organizacje zwróciły się do nowo mianowanego ministra Roberta Telusa. 

Przypomnijmy, że obecnie obowiązującym nieprzekraczalnym terminem składania wniosków jest 15 maja. Rolnicy są jednak zdania, że zmiany, które wprowadzono we wnioskowaniu o dopłaty bezpośrednie, są na tyle znaczące, że część z nich nie zdoła poprawnie wypełnić dokumentu w wyznaczonym czasie. Z tego powodu apelują o przedłużenie terminu do 30 czerwca. 

Niewiedza i luki w przepisach. Jak rolnicy argumentują swój wniosek? 

Zwracając się do dwóch kolejnych ministrów rolnictwa, działacze z branży podkreślali, że problem stanowią przede wszystkim luki w przepisach wykonawczych oraz niewiedza rolników, którzy w związku ze zmianami nie zdają sobie sprawy z tego, o co mogą wnioskować. Zdaniem sygnatariuszy apelu, wydłużenie okresu wnioskowania byłoby szansą dla rolników na spokojne przygotowanie dokumentów, z których część wymaga gruntownego przemyślenia czy konsultacji, np. plan dobrostanu. 

- Taka decyzja Pana Ministra pozwoli na zapoznanie się rolnikom z nowymi wnioskami o dopłaty bezpośrednie, ich odpowiednie przygotowanie, bez niepotrzebnego pośpiechu, zwłaszcza w sytuacji, gdy wykonawcze akty prawne związane z realizacją Krajowego Planu Strategicznego wchodzą w życie już w czasie trwania kampanii składania wniosków, a część z nich do dnia dzisiejszego nie jest przyjęta i wdrożona. Należy nadmienić również, że wprowadzenie ekoschematów wymaga od rolników, chcących realizować te działania, przygotowania np. planu dobrostanu, na co również potrzeba czasu, a także udziału doradcy - możemy przeczytać we wniosku. 

Ilu rolników złożyło wnioski o dopłaty? 

Jak do tej pory tempo składania wniosków jest stosunkowo niskie. ARiMR poinformowała, że do 17 kwietnia br. wnioski złożyło jedynie 177 tys. rolników. Uprawnionych jest blisko 10 razy więcej. 

Agencja i Izby Rolnicze podkreślają jednak, że można zaobserwować pozytywne zjawisko: około 30 proc. wnioskujących stara się o dopłaty w ramach ekoschematów. Na dzień 13 kwietnia do Agencji wpłynęło 40419 wniosków o pieniądze z ekoschematów, co stanowiło 27,6 proc. całkowitej liczby wniosków, złożonych do tego czasu. 

Jak podała Wielkopolska Izba Rolnicza, statystycznie największym powodzeniem cieszy się ekoschemat „Rolnictwo węglowe” – na dzień 13.03. złożonych zostało 33 480 wniosków. Najchętniej o dopłaty z ekoschematów wnioskują rolnicy z województw mazowieckiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego i małopolskiego. 

Kto apeluje do ministra o wydłużenie terminu? 

Skierowany do ministra rolnictwa apel o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie podpisali przedstawiciele dużych organizacji rolniczych. Są to: 

  • Marian Sikora Przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych 
  • Jerzy Wierzbicki Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego 
  • Leszek Hądzlik Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka 
  • Mariusz Olejnik Prezes Zarządu Polskiej Federacji Rolnej 
  • Łukasz Pergoł Prezes Partia Twiterowych Rolników 
  • Wiktor Szmulewicz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych 
  • Jacek Zarzecki Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego 
  • Paweł Podstawka Przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj 
  • Tomasz Obszański Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność" 
  • Dariusz Goszczyński Prezes Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej 
  • Andrzej Kabat Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS" 
  • Aleksander Dargiewicz Prezes Zarządu Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG 

Z całym apelem można zapoznać się poniżej.

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 05:27