Jest zgoda KE na wyższe dopłaty do materiału siewnego
Komisja Europejska zgodziła się, by polscy rolnicy otrzymali w tym roku wyższe dopłaty do materiału siewnego. Poinformował o tym komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
- Kolejna pomoc publiczna dla rolników, w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, została zatwierdzona w kwocie 47 milionów euro (210 milionów zł). W ramach pomocy udzielone zostaną dopłaty zakupu materiału siewnego - napisał komisarz na Twitterze.
Co z rolnikami, którzy złożyli wnioski o niższe dopłaty do materiału siewnego?
Przypomnijmy. Rolnicy mogli ubiegać się o dopłaty do materiału siewnego do 10 lipca. Wnioski złożyło ponad 60 tysięcy osób. Pomoc ta jest jednak niższa od dopłat, na które zgodziła się dziś KE.
W związku z tym rolnicy, którzy chcą otrzymać większe wsparcie będą musieli wycofać złożony w zakończonym naborze wniosek. Do tej pory ARiMR radziła rolnikom, by wstrzymali się z wycofywaniem wniosków, ponieważ na wyższą pomoc nie było zgody KE i w razie jej braku zostaliby bez pieniędzy. Teraz sytuacja się zmieniła i ARiMR zapewne ogłosi, że można już wycofywać wnioski.
Jakie będą wyższe stawki dopłat do materiału siewnego?
Wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon.
Stawki dopłat:
- 200 zł/ha gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
- 300 zł/ha gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
- 500 zł/ha gruntów ornych obsianych soją;
- 1200 zł/ha gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.
Budżet na taką pomoc wynosi 210 mln zł. Gdy kwota z wniosków o pomoc przekroczy ten limit, będzie zastosowany współczynnik korygujący.
Wnioski będą przyjmowane do 14 sierpnia 2023 r. Termin rozpoczęcia naboru zostanie podany w osobnym komunikacie.
Jakie gatunki są objęte dopłatami do materiału siewnego?
Jak informuje ARiMR, z takiego wsparcia będzie mógł skorzystać rolnik, który między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r nabył materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:
- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
- ziemniak.
Kamila Szałaj