Wzrost stawki dopłaty - o ile?
Zaproponowano, aby stawka dopłat na obszarach strefy II ONW typ specyficzny (tzw. podgórski ze zwierzętami) ze stawki 550 zł/ha wzrosła do 676 zł/ha, a na obszarach ONW typ górski – z 750 zł/ha do 829 zł/ha. Wyższe dopłaty obejmą wszystkie posiadane użytki rolne w gospodarstwie, pod warunkiem że w gospodarstwie obsada zwierząt trawożernych jest na poziomie co najmniej 0,3 DJP/ha użytków rolnych. Zmniejszenie wymaganej obsady z 0,5 do 0,3 DJP/ha użytków rolnych to druga ważna zmiana. Łagodząc ten wymóg, Komitet Monitorujący wyszedł naprzeciw postulatom rolników, którzy zgłaszali, że utrzymanie obsady zwierząt na poziomie 0,5 DJP na obszarach górskich i podgórskich często jest niemożliwe bez nadmiernego wypasu i intensywnego nawożenia, a w ostatnich latach koszty nawożenia mocno wzrosły.
Wszystko w rękach rządu i KE
Taka uchwała została już podjęta przez Komitet Monitorujący PS 2023–2027 pod koniec listopada ub.r. Resort ją podtrzymuje, aczkolwiek żeby zmiany mogły wejść w życie, muszą zostać zaakceptowane przez Radę Ministrów, a następnie Komisję Europejską.
Co jest brane do obliczenia minimalnej DJP?
Do obliczenia liczby minimalnej DJP brane są pod uwagę zwierzęta posiadane przez rolnika lub jego małżonka w okresie od 1 kwietnia do 30 września danego roku, w odniesieniu do których rolnik lub jego małżonek dokonali wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt zgłoszeń do komputerowej bazy danych.
Obsada zwierząt jest liczona w stosunku do następujących zwierząt:
- alpaki,
- bydło domowe,
- bawoły domowe,
- daniele,
- gęsi,
- jelenie szlachetne,
- kozy,
- lamy,
- muły,
- osły,
- owce,
- konie.
Magdalena Szymańska
fot. Pixabay