Dopłaty ekologiczne Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDOPŁATY EKOLOGICZNE

Zmiany w dopłatach ekologicznych. Część dopiero od 2026 roku.

13.03.2025., 13:33h

Propozycje zmian w płatnościach ekologicznych, przedstawione przez Ministerstwo Rolnictwa w lutym tego roku, spotkały się z krytyką rolników. Resort uwzględnił niektóre z uwag wniesionych przez KRiR. Zobaczmy które i kiedy wejdą one w życie?

Zmiany w płatnościach ekologicznych - sprzeciw częściowo poskutkował 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwzględniło dwie uwagi Samorządu Rolniczego do projektu rozporządzenia ekologicznego.

Pierwsza z nich dotyczy: przeniesienia soczewicy jadalnej oraz babki lancetowatej do innych pakietów.

Natomiast druga uwaga dotyczy: ujednolicenia nazewnictwa kukurydzy. Zobaczmy szczegóły tych zmian. 

Uwaga 1 - dopłaty do soczewicy jadalnej i babki lancetowatej

Resort rolnictwa proponował w projekcie rozporządzenia ekologicznego przeniesienie upraw soczewicy jadalnej i babki lancetowatej do innych pakietów, a mianowicie:

  • Soczewica jadalna - miała zostać przeniesiona z pakietu 2. Uprawy warzywne do pakietu 1. Uprawy rolnicze.
  • Babka lancetowata - miała zostać przeniesiona z pakietu 3. Uprawy zielarskie do pakietu 1. Uprawy rolnicze.

Soczewica i babka zostają tam, gdzie są - ale nie na długo!

Przeniesienie upraw soczewicy jadalnej i babki lancetowatej do innych pakietów pociągnie za sobą zmianę stawek płatności ekologicznych. Niestety na niekorzyść rolników.

Toteż, w odpowiedzi na sprzeciw rolników, ministerstwo zdecydowało, że modyfikacje w pakietach będą obowiązywać dopiero od nowej kampanii wniosków - w roku 2026. Tak, by rolnicy mogli się na te zmiany odpowiednio przygotować. 

Jakie dopłaty ekologiczne do soczewicy jadalnej, a jakie do babki lancetowatej?

Stawki płatności ekologicznych dla soczewicy jadalnej wynoszą:

  • W okresie konwersji - w pakiecie 2. Upraw warzywnych stawka dopłaty do soczewicy jadalnej to 3 021 zł/ha. (Po przeniesieniu do pakietu 1. Upraw rolniczych stawka uległaby obniżeniu do 1 697 zł/ha).
  • Po okresie konwersji - w pakiecie 2. Upraw warzywnych stawka dopłaty do soczewicy to 2 391 zł/ha. (Po przeniesieniu do pakietu 1. Upraw rolniczych stawka wyniosłaby 1 571 zł/ha).

Jaka płatność do babki lancetowatej?

Stawki dopłat do babki lancetowatej są następujące:

  • W okresie konwersji - w pakiecie 3. Upraw zielarskich stawka płatności w przypadku babki wynosi 1 856 zł/ha. (Po przeniesieniu do pakietu 1. Upraw rolniczych stawka uległaby obniżeniu do 1 697 zł/ha).
  • Po okresie konwersji - w pakiecie 3. Upraw zielarskich stawka dopłaty do babki lancetowatej to 1 856 zł/ha (Po przeniesieniu do pakietu 1. Upraw rolniczych stawka wyniosłaby 1 571 zł/ha).

Uwaga 2 - ujednolicenie nazewnictwa upraw kukurydzy, a co z kukurydzą cukrową?

Projekt rozporządzenia ekologicznego zakładał również zmiany w nazewnictwie kukurydzy oraz w pakietach z nią związanych. Ministerstwo proponowało ujednolicenie i dostosowanie nazw kukurydzy do rozwiązania, które przyjęte jest w ramach wszystkich interwencji PS WPR 2023-2027.

Chodzi o to, by umożliwić łatwiejsze pozyskiwanie danych o powierzchniach upraw różnych rodzajów kukurydzy na poziomie kraju.

W efekcie miała mieć miejsce, nie tylko reorganizacja w pakietach z kukurydzą, ale także usunięcie kukurydzy cukrowej z listy roślin wspieranych. W odpowiedzi na przedstawione przez KRiR uwagi w tej kwestii, ministerstwo uwzględniło jej postulaty.

Zatem - uprawa kukurydzy cukrowej nadal będzie wspierana w ramach Pakietu 2. Uprawy warzywne.

źródła: wmirol.org, gov.pl

Warszawa
15°C
Niewielki deszcz
wi_00
pt.
wi_00
25°C
12°C
sob.
wi_00
20°C
9°C
niedz.
wi_00
23°C
10°C
pon.
wi_00
25°C
10°C
wt.
wi_00
24°C
10°C
17. kwiecień 2025 16:54