Zmiany w ekoschematach. Dopłaty do zbóż będą 2,5 razy niższe niż do sadówPaweł Mikos/Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2025

Zmiany w ekoschematach. Dopłaty do zbóż będą 2,5 razy niższe niż do sadów

14.11.2024., 15:24h

Będą zmiany w ekoschemacie Integrowana Produkcja Roślin. Stawki zostaną zróżnicowane w zależności od uprawy. Na jakie dopłaty mogą liczyć rolnicy od 2025 roku?

Zmienią się stawki dopłat w Integrowanej Produkcji Roślin

Resort rolnictwa planuje wprowadzenie zróżnicowanych stawek dopłat w ekoschemacie Integrowana Produkcja Roślin. Obecnie obowiązuje jednolita stawka ryczałtowa, taka sama dla wszystkich upraw, czyli: rolniczych, sadowniczych, jagodowych, warzyw, w wysokości 292,13 euro/ha (w Polsce w tym roku to 818,92 zł/ha z uwagi na duże zainteresowanie tym ekoschematem).

Integrowana Produkcja Roślin podzielona na uprawy sadownicze, jagodowe, rolnicze i warzywa

Resort rolnictwa zaznacza, że koszty tych upraw znacząco się od siebie różnią, dlatego należy zróżnicować wysokości stawek płatności w zależności od uprawy. I od 2025 roku mają być różne dopłaty do upraw sadowniczych, jagodowych, rolniczych i warzyw.

- Ustanowienie odrębnych stawek dla wskazanych powyżej grup upraw ma na celu zapewnienie bardziej adekwatnego podziału wsparcia, uwzględniającego zróżnicowanie wysokości poniesionych dodatkowych kosztów i utraconych dochodów wynikających z realizacji wymogów w zależności od grupy upraw, tj. sadowniczych, jagodowych, rolniczych i warzyw – tłumaczy Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i Przewodniczący Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej.

Komitet Monitorujący zaznacza, że płatności będą mogły być realizowane jedynie w odniesieniu do grup upraw, które są prowadzone zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin i nie będą realizowane w odniesieniu do TUZ, dla których nie ma metodyk integrowanej produkcji roślin.

Integrowana Produkcja Roślin: jakie stawki od 2025 roku?

Szacowana stawka (podstawowa) płatności dla danej grupy upraw będzie wynosić:

  • sadowniczych ok. 342,70 euro/ha
  • jagodowych ok. 309,21 euro/ha
  • rolniczych ok. 146,07 euro/ha
  • warzyw ok. 309,21 euro/ha

Z tego wynika, że dopłaty do upraw rolniczych, takich jak zboża czy rzepak będą prawie 2,5 razy niższe niż do sadów. Przypomnijmy obecnie dopłaty dla wszystkich upraw są jednakowe i wynoszą teoretycznie 292,13 euro/ha (praktycznie w tym roku sa niższe z uwagi na duże zainteresowanie ekoschematami). 

Limit na ekoschematy dla rolników

Dodatkowo, analogicznie jak w przypadku innych ekoschematów obszarowych, wprowadzony będzie łączny limit powierzchni na gospodarstwo, do którego będą przyznawane płatności, który wynosi 300 ha i stanowi sumę wszystkich realizowanych ekoschematów obszarowych, praktyk lub wariantów. Limit ten nie dotyczy ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych. Więcej na ten temat TUTAJ

Nowe stawki w ekoschemacie Integrowana Produkcja Roślin czekają na zgodę KE

Zdaniem Komitet Monitorującego wprowadzenie limitu powierzchniowego pozwoli na objęcie ekoschematami większej liczby rolników i prawdopodobnie także większej powierzchni rzeczywistej w skali kraju. Teraz na zmiany w ekoschemacie musi się zgodzić KE. 

W 2024 roku o dopłaty do Integrowanej Produkcji Roślin ubiegało się prawie 13,5 tysiąca rolników. 

Kamila Szałaj

image
Dopłaty bezpośrednie 2025

Dopłaty bezpośrednie: będzie nowy ekoschemat dla rolników. Stawka nawet 480 zł/ha

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 12:28