Pierwsi zostaną pozbawieni dopłat do produkcji. Maliny nie należą już bowiem do sektora, który wymaga wsparcia ze względu na trudną sytuację a to, według przepisów unijnych, jest warunkiem stosowania dopłat do produkcji.
W miejsce stosowanej dotychczas płatności do roślin wysokobiałkowych wprowadza się dwie odrębne formy wsparcia: płatności do roślin strączkowych na ziarno oraz płatności do roślin pastewnych. Zmiana ma sprzyjać lepszemu wykorzystaniu potencjału wsparcia w sektorze roślin wysokobiałkowych jako instrumentu budowania bardziej konkurencyjnej bazy surowcowej do produkcji pasz. Płatność do roślin strączkowych przysługiwać będzie do uprawy łubinów, soi, grochu pastewnego oraz bobiku. Wsparciem objęte będą powierzchnie upraw, z których dokonano zbioru ziarna. Płatność będzie miała charakter degresywny z wyższą stawką do pierwszych 75 ha uprawy i niższą w przypadku pozostałych powierzchni.
Płatność do upraw paszowych obejmie natomiast takie gatunki, jak: esparceta, komonica, koniczyny, lędźwian, lucerna, nostrzyk, seradela, wyka i będzie przysługiwała maksymalnie do 75 ha. Z płatności wyłączone zostaną także uprawy przeznaczone na zielony nawóz, czyli przyoranie.
W całym sektorze roślin wysokobiałkowych utrzymano łączną kopertę finansową, przy czym zwiększono udział środków finansowych przeznaczonych na wsparcie uprawy roślin strączkowych na ziarno.
W przypadku płatności do buraków cukrowych zmiana polega na odejściu od zasady przyznawania płatności związanej z produkcją wyłącznie do powierzchni, na której są buraki kwotowe. Dopłaty będą należały się do całej powierzchni uprawy. Ma to związek z uwolnieniem rynku cukru i zniesieniem kwotowania od października 2017 roku.
W przypadku płatności do owiec zmieni się okres przetrzymywania zwierząt, co ma ułatwić rolnikom zarządzanie stadem. Trwa on obecnie od 15 marca do 15 kwietnia roku składania wniosków.
W odniesieniu do systemu dla małych gospodarstw doprecyzowano sposób kalkulacji kwoty wsparcia dla małych gospodarstw. ms