StoryEditorWiadomości rolnicze

Dopłaty do zbóż tylko do pszenicy konsumpcyjnej czy też do paszowej? Jasne stanowisko resortu rolnictwa

28.02.2023., 14:02h
- Dopłaty będą do pszenicy konsumpcyjnej czy też do paszowej? - z takim pytaniem często zwracają się do nas rolnicy. Poprosiliśmy więc ministerstwo rolnictwa o wyjaśnienia, zwłaszcza że w przestrzeni publicznej pojawia się wiele sprzecznych informacji na ten temat. Co nam odpowiedział resort?  

Rolnicy poszkodowani w wyniku nadmiernego importu zbóż z Ukrainy otrzymają dopłaty. Pomoc trafi do producentów pszenicy i kukurydzy. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Podczas konferencji prasowej 9 lutego, zapowiadającej wsparcie, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że dopłaty będą do sprzedanej pszenicy konsumpcyjnej oraz kukurydzy. Informację o dopłatach do pszenicy konsumpcyjnej powtórzył także 26 lutego wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra w trakcie konferencji Europa Karpat. 

Ale w rozporządzeniu dotyczącym wsparcia nie ma ani słowa o podziale na pszenicę paszową i konsumpcyjną. Wyraźnie jest napisane, że chodzi po prostu o pszenicę. 

Niemniej jednak informacje płynące z ust polityków mocno zaniepokoiły rolników, którzy mają w magazynach lub sprzedali swoją pszenicę jako paszową. Obawiają się, że nie otrzymają wsparcia.

- Mam na fakturze wpisane pszenica paszowa. Sprzedałem jeszcze zanim ogłosili program dopłat, więc nie zwracałem uwagi, na to co skup mi wpisuje. Zresztą paszową dużo szybciej mogłem sprzedać niż konsumpcyjną, mimo że moje ziarno spełniało normy konsumpcyjnej. No i teraz nie wiem, czy dostanę dopłatę, czy nie - mówi nam rolnik z woj. warmińsko-mazurskiego.  

Czy rolnicy otrzymają dopłaty także do pszenicy paszowej?

Zapytaliśmy więc w ministerstwie rolnictwa, czy dopłaty są rzeczywiście tylko do pszenicy konsumpcyjnej czy obejmą także pszenicę paszową.

W odpowiedzi usłyszeliśmy zapewnienie, że dopłaty będą także do pszenicy paszowej.

- Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2023 r. jednoznacznie stanowią, że w 2023 r. ARiMR udziela pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanych agresją Rosji wobec Ukrainy. Do wniosku o powyższą pomoc producent rolny jest zobowiązany dołączyć kopie faktur VAT lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż pszenicy lub kukurydzy podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż w okresie od dnia 15 grudnia 2022 r. do dnia 31 maja 2023 r. - wyjaśnia nam Dariusz Mamiński z ministerstwa rolnictwa.

O to samo wcześniej pytaliśmy także Małgorzatę Książyk, rzecznika prasowego ministerstwa rolnictwa. 

- Dopłaty są do pszenicy bez względu na kierunek jej wykorzystania. Pomoc będzie udzielana w oparciu o zdeklarowaną w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powierzchnię upraw pszenicy i kukurydzy. Tam nie ma wyszczególnienia, że rolnik uprawia zboże z przeznaczeniem na konsumpcję lub paszę - wyjaśniła nam jeszcze przed ukazaniem się rozporządzenia Małgorzata Książyk.

Jakie będą stawki dopłat do zbóż?

Pomoc będzie obliczana w oparciu m.in. o stawkę pomocy zróżnicowaną w zależności od województwa, w którym prowadzona jest uprawa pszenicy lub kukurydzy:

  • 1 050 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy położonych w województwie lubelskim i  podkarpackim;
  • 825 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy położonych w województwie lubelskim i  podkarpackim;
  • 840 zł  na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 660 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim; 
  • 630 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy położonych w pozostałych województwach;
  • 495 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy położonych w pozostałych województwach.

Do otrzymania pomocy będzie uprawniać sprzedaż pszenicy i kukurydzy w okresie od 15 grudnia 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Rolnicy będą musieli przedstawić fakturę sprzedaży, by otrzymać dopłatę.

Dopłaty będą wypłacane do 50 ha pszenicy i kukurydzy. 

Gdzie i do kiedy należy złożyć wniosek?

Wnioski będzie przyjmować ARiMR w trybie ciągłym do dnia 30 czerwca 2023 r. Pieniądze mają zacząć trafiać do rolników już w czerwcu. ARiMR ogłosi nabór po tym, jak na uruchomienie dopłat do zbóż zgodzi się Komisja Europejska. 

Kamila Szałaj, fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 00:41