Program "Dobrostan zwierząt" to dopłaty dla rolników utrzymujących zwierzęta w lepszym standardzie
Działanie „Dobrostan zwierząt” zostało po raz pierwszy uruchomione w 2020 r. i jest finansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W praktyce wygląda to tak, że rolnicy, którzy dobrowolnie realizują praktyki hodowlane, a które wykraczają poza odpowiednie obowiązkowe normy i wymogi w celu poprawy dobrostanu zwierząt, mogą liczyć na dodatkowe dopłaty. Ma to być forma rekompensaty za często niższe przychody z chowu zwierząt.- Działanie to polega na rekompensowaniu rolnikowi kosztów związanych z utrzymywaniem zwierząt z zastosowaniem podwyższonych standardów, czyli wykraczających ponad odpowiednie obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa. Stanowi ono zachętę do stosowania określonego, nieoptymalnego z punktu widzenia ekonomicznego, systemu produkcji - rolnik stosujący lepsze standardy warunków utrzymania zwierząt uzyskuje płatność wyrównującą jego dochód w stosunku do rolnika stosującego standardy podstawowe. Płatności te nie mogą uwzględniać kosztów inwestycji związanych ze zmianą warunków utrzymania zwierząt – przekonują urzędnicy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W 2020 r. o wsparcie finansowe w ramach działania Dobrostan zwierząt mogli ubiegać się rolnicy utrzymujący w warunkach podwyższonego dobrostanu świnie i krowy, a od 2021 r. również rolnicy utrzymujący owce.
Wnioski o dopłaty do dobrostanu zwierząt, czyli popularne krowa plus i świnia plus, rolnicy składają wrac z wnioskami o dopłaty bezpośrednie.
Z dopłat krowa plus i świnia plus za 2020 rok skorzystało około 44 tys. gospodarstw rolnych
Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w pierwszym roku realizacji działanie Dobrostan zwierząt rolnicy złożyli 44 tys. wniosków.
Z czego w odniesieniu do świń złożono 2490 wniosków. W ramach wariantu 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach rolnicy złożyli do ARiMR 2452 wnioski, a z kolei w ramach wariantu 1.2. Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach do Agencji wpłynęło łącznie 2102 wnioski.
W przypadki dopłat krowa plus rolnicy złożyli w 2020 roku łącznie 41 810 wniosków. Najbardziej popularnym wariantem był ten dotyczący wypasu krów mlecznych, w ramach którego beneficjenci złożyli 34 882 wnioski, obejmujących ponad 624 tys. krów mlecznych. Najwięcej wniosków w zakresie tego wariantu złożono w województwach: mazowieckim i podlaskim (obejmujących odpowiednio ponad 169 tys. i ponad 140 tys. krów mlecznych). Z koeli na wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach – 3664 wnioski, a na wariant 2.3. Dobrostan krów mamek ARiMR przyjęła 4702 wnioski.Po dopłaty na „Dobrostan zwierząt” za 2021 roku zgłosiło się o 5 tys. więcej rolników niż przed rokiem
W porównaniu do poprzedniego roku, w tym ARiMR odnotowała znaczny wzrost zainteresowania płatnościami na dobrostan zwierząt.
W odniesieniu natomiast do roku 2021 łączna liczba złożonych wniosków wyniosła prawie 49 tys..
Niewielki wzrost zainteresowaniami z puli świnia plus, na który wnioski złożyło 2561 rolników, z czego:
- wariantu 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach – 2521 wnioski,
- wariantu 1.2. Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach – 2153 wnioski.
- wariantu 2.1. Dobrostan krów mlecznych – wypas –37548 wnioski,
- wariantu 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach – 4142 wnioski,
- wariantu 2.3. Dobrostan krów mamek – złożono 5309 wnioski,
Najbardziej popularnym wariantem, tak jak w roku ubiegłym był wariant dotyczący wypasu krów mlecznych, w ramach którego beneficjenci złożyli ponad 37, 5 tys. wniosków, obejmujących ponad 624 tys. krów mlecznych.
Ale jednocześnie MRiRW zwraca uwagę, że w odniesieniu do danych za 2021 r. należy mieć na względzie, że są to dane wstępne z sierpnia, gdyż nie zostały jeszcze zakończone kontrole administracyjne i na miejscu. A to oznacza, że liczba wszystkich złożonych poprawnie wniosków, jak również liczba zwierząt mogą ulec zmianie.
Program dobrostan zwierząt zostanie rozszerzony
MRiRW informuje, że w ramach Planu Strategicznego WPR planuje się kontynuowanie wsparcia w ramach interwencji dotyczącej dobrostanu zwierząt w zakresie dotychczasowych gatunków, jak również jej rozszerzenie o kolejne gatunki/grupy zwierząt:
- kury nioski
- kurczęta brojlery
- indyki utrzymywane z przeznaczeniem na mięso
- opasy
- konie
- kozy.
Paweł Mikos, wk
Zdjęcie: pixabay