1,5 tys. rolników już złożyło wnioski o dotacje na „maszynówkę” lub na restrukturyzację małych gospodarstw
Rolnicy będą mogli aż do 30 czerwca 2020 roku składać wnioski o dotacje na dwa bardzo popularne nabory, czyli na Modernizację gospodarstw rolnych w obszarze D oraz na Restrukturyzację małych gospodarstw. Pierwotnie termin ten miał się kończyć 29 maja, ale ze względu na epidemie koronawirusa w Polsce termin ten został przedłużony o miesiąc.
Jak podkreśla Tomasz Nowakowski, prezes ARiMR, takiego rozwiązania oczekiwali sami rolnicy.
Jak na razie wnioski o dotację na Modernizację złożyło ponad pół tysiąca rolników, a na Restrukturyzację niespełna tysiąc gospodarzy.
Kto może skorzystać z dotacji na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze D?
Dotacje na Modernizację gospodarstw rolnych jest przyznawana w formie refundacji poniesionych kosztów kwalifikowanych. Poziom dofinansowania wynosi 50%, w przypadku młodego rolnika jest to aż 60%.
O taką formę wsparcia mogą starać się rolnicy, którzy mają gospodarstwo o wielkości ekonomicznej od 13 do 200 tys. euro.
O dotacje może ubiegać się także kilka gospodarstw wspólnie, wówczas suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro.
Jaka jest kwota dotacji na Modernizację gospodarstw rolnych?
Jak podaje ARiMR, maksymalna kwota dotacji będzie uzależniona od rodzaju inwestycji zaplanowanej przez rolnika.
Dotacja na Modernizację może wynieść:
- do 500 tys. złotych, jeżeli dotacja zostanie przeznaczona na budowę czy modernizację budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem lub budową, lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca;
- do 200 tys. złotych w sytuacji gdy inwestycja polega jedynie na zakupie nowych maszyn rolniczych.
60 tys. złotych dotacji na rozwój małych gospodarstw
O dotacje w ramach „Restrukturyzacji małych gospodarstw” mogą ubiegać się rolnicy, którzy są właścicielami gospodarstwa o powierzchni minimum 1 ha, ale jednocześnie wielkość ekonomiczna ich gospodarstw nie przekracza 13 tys. euro.
Dotacja dla małych gospodarstw wynosi 60 tys. złotych i należy ją przeznaczyć wyłącznie na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie. Warto także zwrócić uwagę, że co najmniej 80% dotacji trzeba wydać na inwestycje w środki trwałe.
Należy też zwrócić uwagę, że o tę dotację może ubiegać się osoba, która jednocześnie prowadzi gospodarstwo rolne i pracuje w innej branży będąc ubezpieczonym w ZUS.
Jak złożyć wniosek o dotacje?
Jak podkreśla ARiMR, wnioski o przyznanie dotacji w obu naborach należy złożyć w oddziale regionalnym Agencji.
Wniosek o dotacje można złożyć:
- w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą,
- za pośrednictwem platformy ePUAP,
- przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Pocztą Polskiej,
- osobiście poprzez umieszczenie wniosku w specjalnej wrzutni, które ustawione są w oddziałach regionalnych ARiMR.
Paweł Mikos
Fot. Pixabay