Czy Polska będzie musiała oddać do UE część dotacji na PROW?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDotacje z PROW

Czy Polska będzie musiała oddać do UE część dotacji na PROW?

06.03.2024., 12:00h
MRiRW chce maksymalnie wykorzystać środki z pomocy technicznej w końcowym okresie wdrażania PROW na lata 2014-2020. Aktualnie wysoce prawdopodobne jest to, że nie wszystkie środki zostaną wykorzystane przez Polskę.

MRiRW ma projekt rozporządzenia ws. wypłaty pomocy technicznej z PROW 2014-2020

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt rozporządzenia „w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy technicznej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

Jego celem jest optymalne wykorzystanie środków pomocy technicznej w końcowym okresie wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW), czyli do 2025 r., a tym samym uniknięcie konieczności ich zwrotu do budżetu Unii Europejskiej (UE).

– Istotą problemu jest ryzyko niewykorzystania wszystkich środków pomocy technicznej PROW przez Polskę i ich zwrotu do budżetu Unii Europejskiej (UE), a jego praktyczny wymiar to brak możliwości odzyskania kosztów poniesionych przez beneficjentów pomocy technicznej na realizację zadań kwalifikowalnych – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Zamierzony cel ma zostać osiągnięty dzięki:

  • wyznaczeniu późniejszego ostatecznego terminu na złożenie wniosków o przyznanie pomocy technicznej i wniosków o płatność przez ARiMR niż przez pozostałych beneficjentów,
  • zniesieniu jednego z warunków ubiegania się o przyznanie pomocy technicznej w odniesieniu do kosztów poniesionych do końca 2022 r.

Jakie zmiany chce wprowadzić MRiRW?

Pierwsza zmiana polega na  określeniu innego, późniejszego terminu na złożenie wniosków o przyznanie pomocy technicznej przez Agencję niż przez pozostałe podmioty uprawnione. MRiRW proponuje, aby był to 15 września 2025 r., zamiast 14 sierpnia 2025 r.

MRiRw proponuje także zniesienie terminu 18 miesięcy na złożenie wniosku o przyznanie pomocy technicznej, liczonych od dnia poniesienia kosztu kwalifikowalnego, dla wszystkich kosztów kwalifikowalnych poniesionych do dnia 31 grudnia 2022 r.

– W krótkiej perspektywie, celem tej regulacji jest zmobilizowanie podmiotów uprawnionych do systematycznego składania wniosków o przyznanie pomocy technicznej, a w konsekwencji również wniosków o płatność, co spowoduje, że proces rozpatrywania tych wniosków przez agencję płatniczą rozłoży się w czasie, co pozwoli uniknąć kumulacji wniosków pod koniec okresu wdrażania PROW oraz umożliwi regularne deklarowanie wydatków do Komisji Europejskiej – przekonuje w uzasadnieniu projektu MRiRW.

image
Dopłaty

Dotacje dla rolników hodujących bydło: pieniądze na czochradła i przygotowanie wybiegu?

 wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 03:25