Czy z dotacji na ”Rozwój małych gospodarstw” można kupić zwierzęta hodowlane?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDotacje

Czy z dotacji na „Rozwój małych gospodarstw” można kupić zwierzęta hodowlane?

05.06.2024., 15:30h
Rolnicy domagają się przywrócenia możliwości zakupu zwierząt hodowlanych w ramach dotacji na „Rozwój małych gospodarstw” i zmiany przepisów WPR. Których?

Możliwość kwalifikowania kosztów związanych z zakupem materiału hodowlanego

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjęcie działań mających na celu przywrócenie możliwości kwalifikowania kosztów związanych z zakupem materiału hodowlanego zwierząt w ramach dotacji „Rozwój małych gospodarstw”.

Jak wskazują rolnicy, w poprzednich latach nie tylko zakup zwierząt, ale również ziemi, był uznawany za koszt kwalifikowany. Dzięki temu małe gospodarstwa rolne dobrze prosperowały. Niestety, hodowcy w ostatnich latach stracili tę możliwość, co ograniczyło ich zdolności do rozwoju i modernizacji małych gospodarstw rolnych.

Rolnicy chcą, by koszt zakupu materiału hodowlanego był kwalifikowany

Zdaniem rolników, przywrócenie kwalifikacji kosztu zakupu materiału hodowlanego jest szczególnie istotne dla gospodarstw ekologicznych, które z powodu swojego profilu nierzadko mają kłopoty finansowe. Członkowie izby wymieniają również Program Ochrony Obszarów Zasobów Genetycznych Zwierząt, ich zdaniem, kupowany w jego ramach materiał hodowlany powinien zaliczać się do kosztów kwalifikowanych, by umożliwić zachowanie i rozwój cennych ras zwierząt gospodarskich, kluczowych dla bioróżnorodności i przyszłości rolnictwa.

Wniosek rolników o zmianę przepisów WPR

Jak poinformował prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego Jacek Zarzecki, Komisji Europejskiej został złożony wniosek z prośbą o zmianę w przepisach Wspólnej Polityki Rolnej w taki sposób, by pozwalały one na dofinansowanie zakupu zwierząt hodowlanych w ramach 2. filaru Krajowego Planu Strategicznego.

Zdaniem Zarzeckiego, spadek produkcji i liczby gospodarstw, a także liczby zwierząt hodowlanych w Unii Europejskiej jest wyraźnie widoczny. Jak wskazuje prezes PZHiPBM, wiele wskazuje na to, że rolnicy będą rezygnować z produkcji zwierzęcej, a wszystko za sprawą nowych wymagań administracyjnych, planów ograniczenia transportu zwierząt oraz przepisów dot. wylesień.

O to, jakie są plany wobec przywrócenia kwalifikacji kosztu zakupu materiału hodowlanego zwierząt gospodarskich i zwierząt, i czy w ogóle są, zapytaliśmy MRiRW oraz ARiMR, których odpowiedzi opublikujemy.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Facebook/Jacek Zarzecki, KRIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 13:21