envato elements
StoryEditorLocha+

Do 500 tys. złotych dotacji dla rolników hodujących świnie. Ale trzeba się pospieszyć

14.09.2023., 11:30h
Trwa nabór wniosków w ramach zapowiadanego programu Locha+. Do 15 wrześ­nia rolnicy utrzymujący świnie w cyklu zamkniętym mogą wnioskować o pomoc w wysokości 100 zł do prosięcia i nie więcej niż 500 tys. zł. Chodzi o prosięta urodzone w gospodarstwie rolnika od 15 marca do 15 sierpnia br., których oznakowanie zostało zgłoszone w IRZ do 31 sierpnia br.

Kto może się starać o dopłaty do loch?

Co ważne: o wsparcie, zgodnie z przepisami, może starać się tylko ten rolnik, który prowadził gospodarstwo (obiekty budowlane, przestrzenie wolne lub inne miejsca, gdzie przebywają zwierzęta gospodarskie) w dniu 15 marca br.! Przepisy wykluczają więc z pomocy młodych rolników, którzy przejęli gospodarstwo od rodziców, hodowców trzody w cyklu zamkniętym po 14 marca, w których gospodarstwie do 15 sierpnia urodziły się prosięta, które następca zgłosił do IRZ do końca sierpnia.

Locha+ jest zaliczana do pomocy, o którą może starać się producent świń, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W związku z tym do wniosku rolnik musi załączyć stosowne oświadczenie o tym. Wsparcie to może być udzielane również tym, którzy skorzystali już z pomocy przyznawanej na podstawie „Tymczasowych kryzysowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy”, pod warunkiem że łącznie nie zostanie przekroczona kwota 250 tys. euro.

Gdzie należy składać wnioski w programie Locha+?

Wnioski rolnicy składają w biurach powiatowych ARiMR albo przesyłają pocztą lub przez platformy: ePUAP, mObywatel. W każdym przypadku wniosek musi wpłynąć do ARiMR do 15 września. Za datę złożenia wniosku uznaje się bowiem datę wpływu tego wniosku do biura powiatowego Agencji

Pomoc może zostać przyznana tylko wniosko­dawcy będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem. Za przedsiębiorstwo uważa się podmiot prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na jego formę prawną, czyli osoby prowadzące działalność na własny rachunek, firmy rodzinne, a także spółki lub organizacje prowadzące regularną działalność gospodarczą.

Warto przypomnieć, że mikroprzedsiębiorstwem są producenci rolni, którzy:

  • prowadzą gospodarstwo rolne jako osoby fizyczne objęte zwolnieniem podatkowym, czyli niemający obowiązku składania deklaracji, wystawiania faktur, prowadzenia ksiąg rachunkowych, w którym pracuje, łącznie z właścicielem gospodarstwa, mniej niż 10 osób,
  • prowadzą gospodarstwo, posługują się nr.  REGON, są czynnymi płatnikami oraz zatrudniają mniej niż 10 pracowników łącznie z właścicielem gospodarstwa, a roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln euro.

ms

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 15:54