Jak wynika z informacji podanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w trwającym od 15 grudnia 2023 r. naborze wniosków na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest w gospodarstwach rolnych, zostało złożonych 23,5 tys. wniosków opiewających na łączną kwotę 293 mln zł. Środki zostaną wypłacone z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach II naboru.
Kto może ubiegać się o dopłaty na wymianę dachu z azbestem?
O wypłatę wsparcia na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest mogą się ubiegać osoby, które są:
- ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
- beneficjentami płatności bezpośrednich.
Ponadto osoby te powinny mieć nadany numer w ewidencji producentów rolnych i być właścicielami lub współwłaścicielami budynku, na którym planowana jest wymiana pokrycia dachowego. Co ciekawe, o wypłatę wsparcia w ramach II naboru mogą ubiegać się również rolnicy, którzy otrzymali ją w ramach naboru prowadzonego od 17 października do 15 listopada 2022 r.
Ile wynosi stawka pomocy na wymianę dachu z azbestem?
Kwota wsparcia wypłacana do wymiany pokryć dachowych zawierających azbest, podobnie jak w poprzednim naborze, wynosi 40 zł/m2, a maksymalna powierzchnia dachu objęta dofinansowaniem to 500 m2.
Czym różni się obecny nabór od ubiegłorocznego?
W tegorocznym naborze inwestycje objęte wsparciem będą mogły być realizowane także na terenach gmin miejskich, co było wcześniej niemożliwe. Ponadto ułatwieniem ma być:
- zniesienie obowiązku dołączenia do dokumentów kopii zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych, zezwoleń oraz decyzji.
Zamiast tego wnioskodawca będzie musiał oświadczyć, że dopełni niezbędnych formalności związanych z realizowaną inwestycją we właściwym miejscowo starostwie powiatowym.
Do kiedy można składać wnioski o wypłatę wsparcia na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest?
Wnioski o wypłatę wsparcia na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest można składać tylko do 12 stycznia 2024 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Istnieje również możliwość ubiegania się o 50-procentową zaliczkę.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: ARiMR, MRiRW