Ministerstwo rolnictwa przedstawiło podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa informację na temat rodzajów i wysokości wsparcia rolnictwa w pierwszym półroczu 2024 roku.
Na jakie dopłaty i wsparcie mogą liczyć rolnicy w I półroczu 2024 roku?
Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski poinformował, że w I półroczu 2024 roku uruchomione lub wypłacone zostaną następujące formy wsparcia:
- Dopłaty do kukurydzy od 500 zł do 1000 zł/ha (nabór wniosków ma ruszyć niebawem, budżet: 1 mld zł)
- Rekompensaty za szkody w uprawach owocujących drzew owocowych, owocujących krzewów owocowych lub truskawek, spowodowanymi wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu (nabór wniosków był w 2023 roku).
- Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 r. (nabór wniosków I tury rusza 1 lutego, budżet: 1,6 mld zł).
- Pomoc suszowa (termin naboru ogłosi minister rolnictwa, budżet 1,5 mld zł).
- Ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2024 r. (budżet 920 mln zł).
- Fundusz Ochrony Rolnictwa - odszkodowania dla rolników (nabór od 1 lutego, budżet 100 mln zł).
- Kredyty na utrzymanie płynności finansowej - linia UP (limit akcji zwiększony o 2,5 mld zł).
- Kredyty na poprawę płynności finansowej dla podmiotu prowadzącego działalność w zakresie obrotu zbożami lub skupu zbóż lub obrotu materiałem siewnym roślin rolniczych lub skupu lub mrożenia owoców miękkich.
- Preferencyjny kredyt bankowy na ponowne uruchomienie produkcji świń po zaprzestaniu produkcji w związku z obowiązującym zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa, wydanym w związku z wystąpieniem ASF.
- Kredyt na wznowienie produkcji i odtworzenie środków trwałych w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę.
- Kredyt dla młodego rolnika na zakup ziemi.
- Pomoc dla pszczelarzy będących podmiotami prowadzącymi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
- Pomoc w formie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali świnie na obszarach ASF.
- Pomoc dla producentów świń na refundację wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją.
- Pomoc finansowa dla producentów świń, którzy zaprzestali produkcji świń w związku z obowiązującym zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa, wydanym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.
Wypłata dopłat bezpośrednich i obszarowych
Wiceminister rolnictwa poinformował też, że w I półroczu 2024 będą wypłacone dopłaty bezpośrednie i obszarowe. W sumie 8 mld zł. Natomiast 15 marca ruszy kampania przyjmowania wniosków na 2024 rok.
Dotacje dla rolnika z PS WPR 2023-2027
W 2024 roku planowane jest kontynuowanie naborów dla dotychczas realizowanych interwencji i uruchomienie większości pozostałych interwencji, m.in.:
- Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność,
- Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej (w tym biogazownie do 50 kW mocy)
- Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu
- Infrastruktura na obszarach wiejskich oraz wdrożenie koncepcji inteligentnych wsi (m.in. przydomowe oczyszczalnie ścieków)
- Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń
Jakie działania PROW 2014-2020 w I półroczu 2024 roku?
Aktualnie trwają lub planowane są nabory wniosków w poniższym zakresie:
- Zarządzanie zasobami wodnymi
- Zarządzanie ryzykiem
- Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych
- Działanie rolno- środowiskowo-klimatyczne,
- Rolnictwo ekologiczne
- Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych
Ponadto można ubiegać się o gwarancje bankowe stanowiące zabezpieczenie kredytów na inwestycje w gospodarstwach rolnych oraz inwestycje związane z przetwarzaniem produktów rolnych i wprowadzaniem ich do obrotu.
Trwa też kontynuacja wypłat środków finansowych dla beneficjentów działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”
Kamila Szałaj