W ramach zobowiązań „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” rząd zobowiązał się do pokrywania z budżetu państwa do 100-proc. kosztów na bioasekurację w gospodarstwach prowadzących chów i hodowlę świń. Teraz resort rolnictwa zapowiada realizację tej obietnicy. Już od 2024 roku rolnikom będą refundowane wszystkie wydatki na bioasekurację.
- W przygotowanym projekcie rozporządzenia Rady Ministrów jest propozycja 100 proc. refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - powiedział wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak.
Dodatkowe pożyczki dla hodowców świń
Rząd chce także rozwiązać problem braku możliwości ubiegania się o pomoc w postaci nieoprocentowanej pożyczki przez producentów trzody chlewnej z obszarów z ograniczeniami w związku z ASF, którzy rozpoczęli swoją działalność po roku 2020. Dlatego w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów wpisuje się odpowiedni rok bazowy warunkujący możliwość ubiegania się, jak i wyliczania pomocy w formie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń z obszarów z ograniczeniami.
Bioasekuracja ASF: na co rolnik może otrzymać pieniądze?
Pomoc przyznaje się na operacje mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się ASF. Wsparciu podlegają operacje polegające m.in. na:
- wykonaniu ogrodzenia;
- utworzeniu zadaszonej niecki dezynfekcyjnej;
- wyposażeniu gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji;
- zapewnieniu możliwości zdezynfekowania się osób zajmujących się obsługą świń;
- budowie lub przebudowie magazynu do przechowywania słomy;
- posadowieniu silosu na paszę gotową lub zboże przeznaczone na paszę;
- zapewnieniu utrzymywania świń odrębnie od innych zwierząt.
Nabór wniosków na Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF ma się rozpocząć 27 czerwca i potrwać do 2 sierpnia 2024 r.
ksz, wk