Międzyplon ozimy musi być wysiany do 2 października. Jeśli urośnie za duży, można go zmulczować, ale dopiero po 15 listopadaMagdalena Szymańska
StoryEditorEKOSCHEMATY

Ekoschematy: o jakich terminach jesienią musi pamiętać rolnik, aby nie stracić dopłat?

18.09.2024., 18:00h

W tym roku rolnicy po raz drugi mogli wnioskować o przyznanie płatności za ekoschematy. Ich realizacja wiąże się z dopełnieniem określonych terminów.

Ekoschematy obszarowe - jakie wymogi, jakie terminy składania dokumentów

Przypominamy rolnikom, którzy wnioskują o płatność z ekoschematu „Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych”, że Agencja wypłaci im płatność, jeśli stan wysycenia profilu glebowego wodą utrzymuje się na poziomie przynajmniej 80% co najmniej przez 12 następujących po sobie dni między 1 maja a 30 września. Informacje o wystąpieniu zalania lub podtopienia na określonych powierzchniach TUZ przekazywane są przez IUNG do ARiMR do 2 października. Rolnik nie musi tutaj nic robić.

Z kolei rolnicy, którzy odważyli się na realizację ekoschematu „Biologiczna ochrona upraw”, muszą pamiętać, aby do 30 września przekazać ARiMR imienny dowód zakupu preparatów mikro­biologicznych oraz rejestr zabiegów agrotechnicznych. Preparaty mikrobiologiczne muszą być zarejestrowane jako środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu zezwoleniem ministra rolnictwa.

Jeśli chodzi o praktyki realizowane w ekoschemacie „Rolnictwo węglowe”, warto zwrócić uwagę, że w praktyce „Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt” liczbę DJP oblicza się według średniego stanu zwierząt między 1 kwietnia a 30 września.

Z kolei rolnicy korzystający z praktyki „Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe” muszą pamiętać, by wysiać międzyplony do 1 października. Mogą je później zmulczować, ale nie wcześniej niż po 15 listopada. Ci, którzy wysiali wsiewki, nie mogą zapomnieć, że musi pozostać ona na polu po zbiorze głównej uprawy do czasu wysiewu kolejnej głównej uprawy przez minimum 8 tygodni.

Natomiast wnioskujący o dopłaty z tytułu praktyki „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia”, w przypadku upraw ozimych, bez względu na to, czy wybrali wariant podstawowy, czy z wapnowaniem, muszą opracować plan nawozowy określający dawki składników pokarmowych (N, P, K i Mg) oraz potrzeby wapnowania do 30 września.

Z kolei rolnicy, którzy realizują zobowiązania w ramach praktyki „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji”, są zobowiązani do potwierdzenia realizacji tych praktyk, czyli wykonania zdjęcia geotagowanego przy wykorzystaniu aplikacji udostępnionej przez ARiMR lub złożenia oświadczenia do kierownika biura powiatowego ARiMR. Powinni to zrobić maksymalnie do 7 listopada, chyba, że nie pozwolą na to warunki pogodowe, to wtedy ostateczny termin upływa 30 listopada. To samo dotyczy potwierdzenia realizacji praktyki „Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo”.

Ekoschematy dobrostanowe

W przypadku ekoschematu „Dobrostan zwierząt”, aby otrzymać dopłaty za wypas, trzeba wypasać zwierzęta w okresie pastwiskowym, tj. od 1 kwietnia do 30 września, co najmniej przez 120 dni (przez co najmniej 6 godzin dziennie), bez uwięzi na gruntach wskazanych we wnios­ku o przyznanie płatności. Rolnik potwierdza realizację praktyki za pomocą prowadzenia rejestru wypasu albo złożenia oświadczenia o zapewnieniu zwierzętom wypasu. Dokumenty te składa się w Agencji między 1 a 7 października. W przypadku ubiegania się o dopłaty do wybiegu trzeba mieć na uwadze, że zwierzęta muszą mieć dostęp do zewnętrznej powierzchni bytowej (pastwiska, wybiegu lub okólnika), bez uwięzi, przez co najmniej 4 godziny dziennie. W okresie pastwiskowym (tj. między 1 kwietnia a 30 wrześ­nia) praktykę zapewnienia wybiegu uznaje się za zrealizowaną, jeżeli w tym okresie rolnik wypasa zwierzęta co najmniej przez 8 godzin dziennie.

Rolnicy, którzy zdecydowali się wystąpić o płatność za realizację praktyki polegającej na utrzymywaniu zwierząt zgodnie z wymogami systemów QAFP lub QMP, powinni uzyskać certyfikat to potwierdzający do 30 września.

Magdalena Szymańska

fot. M. Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. listopad 2024 00:59