Coraz więcej krajów na świecie przeznacza na wsparcie rolników mniej pieniędzy, a pomoc uzależnia od spełniania określonych norm środowiskowychpixabay
StoryEditorWSPARCIE rolnictwa

Jak wspierani są rolnicy w Brazylii, Chinach, USA i w Nowej Zelandii?

03.01.2025., 11:00h

Tak dużo mówi się o tym, ile pieniędzy trafia do unijnych rolników, tymczasem nie tylko oni są wspierani. Co więcej, oprócz Chin, w większości rejonów świata rolnictwo jest coraz mniej dotowane. Coraz częściej płatności kierowane do rolników są powiązane z praktykami, które pozytywnie wpływają na środowisko. Tak wynika z najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), który monitoruje polityki rolne w 54 krajach świata, traktując Unię Europejską jako jeden region. Jak wspierają rolników Brazylia, Chiny, Nowa Zelandia, USA i Ukraina?

Brazylijscy rolnicy nie są dobrze chronieni

Brazylia, największy kraj Ameryki Południowej pod względem powierzchni i liczby ludności i jedna z 10 największych gospodarek świata, ma obfite zasoby ziemi i wody i jest głównym producentem i eksporterem produktów rolnych. Udział rolnictwa w PKB w 2022 r. był tam na poziomie 6,8% i rośnie, przy czym spada jednocześnie zatrudnienie w tym sektorze. W 2022 r. było ono na poziomie 8,7%. W kontekście umowy o wolnym handlu UE-Mercosur, w której po stronie Mercosuru pierwsze skrzypce gra właśnie Brazylia, jest to istotne. Podczas gdy wsparcie unijnych rolników w latach 2021–2023 było na poziomie około 16%, w Brazylii wynosiło zaledwie 3,3%. Eksperci z OECD zaznaczają ponadto, iż w ostatnich latach rolnicy są tam coraz mniej chronieni.

Kredyty i ubezpieczenia

Obecnie wsparcie koncentruje się głównie na kredytach preferencyjnych i ubezpieczeniach upraw. Kredyty preferencyjne są dostępne zarówno na wydatki bieżące, jak i na inwestycje i marketing rolniczy. Co jednak ciekawe, takie wsparcie jest uzależnione od spełnienia kryteriów środowiskowych i stosowania konkretnych praktyk rolniczych. Wcześniej wspierano ceny rynkowe i dotowano zakup środków produkcji – łącznie pomoc wynosiła około 10% przychodów brutto z gospodarstwa rolnego.

Brazylia stosunkowo mocno wspiera badania i rozwój w rolnictwie, transfer technologii i usługi doradcze. Ceny krajowe są niemal w pełni zgodne z rynkami międzynarodowymi, aczkolwiek w przypadku bawełny, kukurydzy i pszenicy stosowane są jeszcze minimalne, czasowo określone regulacje.

Eksport produktów rolno-spożywczych stanowi ponad 40% całkowitego eksportu tego kraju. Brazylia jest jednym ze światowych liderów w produkcji soi, drobiu, wołowiny, bawełny, kukurydzy i soku pomarańczowego. Około dwóch trzecich całkowitej wartości produkcji rolnej to produkty roślinne, a jedna trzecia – produkty zwierzęce. Głównym produktem brazylijskiego eksportu jest soja w postaci ziarna, śruty i oleju.

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. styczeń 2025 11:00