Płatność dla małych gospodarstw 2024 lub do ugorowania – do kiedy złożyć wniosek w ARiMR?
Rolnicy, którzy złożyli wnioski o dopłaty bezpośrednie i chcieliby ubiegać się o przyznanie płatności do małych gospodarstw albo płatności do gruntów wyłączonych z produkcji w ramach nowego ekoschematu, mogą to zrobić do 2 września włącznie. Termin na złożenie tych wniosków wydłużono ze względu na to, że 31 sierpnia przypada w sobotę.
Wnioski o płatność dla małych gospodarstw składa się w aplikacji eWniosekPlus za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. 2 września mija też termin na wycofanie wniosku o płatność dla małych gospodarstw dla tych rolników, którzy stwierdzą, że jednak wnioskowanie o płatności bezpośrednie w tradycyjnej formie jest dla nich korzystniejsze.
Jak poprawnie złożyć wniosek o płatności dla małych gospodarstw?
Agencja uczula, że zarówno termin złożenia, jak i wycofania wniosku nie podlegają przywróceniu.
Aby ubiegać się o płatność do małego gospodarstwa, w aplikacji eWniosekPlus we wniosku o przyznanie płatności na rok 2024 w sekcji: „Załączniki” należy wybrać załącznik: „Z0296 – wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw” oraz dodać skan uzupełnionego i podpisanego wniosku o przyznanie płatności do małych gospodarstw, którego wzór znajduje się poniżej.
Zmiany w harmonogramie PS dla WPR 2023–2027. Które programy zostały przesunięte na 2025 rok?
Agencja informuje również, że planowane na ten rok nabory wniosków z PS dla WPR 2023–2027, tj. „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność” (dotacja) obszar A, „Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń” oraz „Infrastruktura na obszarach wiejskich – przydomowe oczyszczalnie” przesunięto na 2025 rok.
Dotacje na zakup opryskiwaczy i rozsiewaczy z Inwestycji przyczyniających się do ochrony środowiska i klimatu
Natomiast jeszcze w tym roku, oprócz trwających naborów, które możesz zobaczyć w Kalendarzu dla rolników na sierpień, Agencja uruchomi nabór na „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu”. W jego ramach rolnicy będą mogli ubiegać się o wsparcie zakupu m.in. maszyn oraz urządzeń wpływających na poprawę ochrony środowiska i klimatu, np. opryskiwaczy, rozsiewaczy, maszyn do uprawy bezorkowej, siatki przeciwgradowej, zbiorników do retencji wody. Nabór wniosków zaplanowano między 23 października a 20 listopada.
Dotacje zwiększające konkurencyjność gospodarstw – kiedy nabór?
Ponadto w tym roku, między 23 listopada a 30 grudnia, Agencja przeprowadzi nabór na „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność”’ (dotacje) w obszarach B i C.
Obszar B obejmuje wsparcie inwestycji w gospodarstwach ekologicznych, a obszar C – przygotowania do sprzedaży produktów rolnych. W obu obszarach wsparcie obejmie budowę lub modernizację budynków, zakup sprzętu do przygotowywania, przechowywania, czyszczenia, sortowania, kalibrowania, konfekcjonowania produktów rolnych. W obszarze C pomoc obejmie także inwestycje w wybiegi oraz pastwiska dla zwierząt, zakup lub leasing maszyn i urządzeń oraz budowę i zakup elementów infrastruktury technicznej.
dr Magdalena Szymańska