Dlaczego MRiRW chce zmian w PROW 2014-2020?
Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi przygotowało projekt rozporządzenia, które zmienia limity środków w poszczególnych działaniach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 wkroczyła w końcowy etap i należy obecnie dążyć do jak najpełniejszego wykorzystania budżetu poszczególnych instrumentów wsparcia, w tym również realizacji zasady N+3 dla każdej alokacji rocznej.
W związku z powyższym zaproponowano realokację środków finansowych w celu lepszego dopasowania budżetów poszczególnych instrumentów do rzeczywistych potrzeb zgłaszanych przez wnioskodawców. Jednocześnie przesunięcia środków zaproponowano do instrumentów, w których jest możliwe ich wykorzystanie, a alokacje pomniejszono biorąc pod uwagę przewidywane poziomy płatności.
Jakie zmiany są planowane w PROW?
W okresie czerwiec – lipiec 2023 r. w ramach operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” – obszar D przeprowadzono nabór wniosków o przyznanie pomocy, w wyniku którego zapotrzebowanie kilkukrotnie przekraczało dostępny limit.
W poprzednich latach budżet tego działania był już zwiększany. Teraz resort rolnictwa zdecydował się przesunięcie pozostałych 17 mln euro. Oszczędności będą pochodzić z działań cieszących się mniejszą popularnością takich jak Modernizacja gospodarstw rolnych czy Zarządzanie zasobami wodnymi.
– W efekcie zmiany limitów podmioty wdrażające będą mogły zawrzeć kolejne umowy o przyznaniu pomocy z wnioskodawcami, których wnioski znajdują się na dalszych miejscach listy kolejności przysługiwania pomocy. Pozwoli to na realizację kolejnych operacji w ramach PROW 2014–2020 i złożenie przez beneficjentów wniosków o płatność – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.
wk