Premia dla młodego rolnika: liczą się tylko własne grunty czy też dzierżawa?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDotacje

Premia dla młodego rolnika: liczą się tylko własne grunty czy też dzierżawa?

16.07.2024., 18:00h
Rolnicy wnioskujący o premię dla młodego rolnika zapytali ARiMR, na jakie grunty przyznawane są pieniądze oraz czy przy wpisywaniu działek trzeba podać ich tytuł prawny. Jaką otrzymali odpowiedź?

Jaki tytuł prawny musi posiadać osoba wnioskująca o premię dla Młodych Rolników?

Rolniczka zapytała, jaki tytuł do ziemi musi posiadać osoba wnioskująca o premię dla Młodych Rolników? Chodziło o to, czy może być to dzierżawa, czy musi być własność?

Oto jaką odpowiedź otrzymała:

Wytyczne szczegółowe określają m.in. warunki przedmiotowe w tym wielkość gospodarstwa: (…)

6. Przy ustalaniu powierzchni oraz wielkości ekonomicznej gospodarstwa w roku wyjściowym bierze się pod uwagę UR, które są lub najpóźniej w okresie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy będą przedmiotem:

1. wyłącznej własności lub małżeńskiej wspólności majątkowej,

2. użytkowania wieczystego,

3. wyłącznej lub wspólnej z małżonkiem dzierżawy z ZWRSP, lub od JST,

4. wyłącznej lub wspólnej z małżonkiem dzierżawy długoterminowej – dotyczy działek dzierżawionych od podmiotów innych niż ZWRSP lub JST, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta w formie aktu notarialnego albo z datą pewną oraz na okres co najmniej 8 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od przewidywanego dnia wypłaty pierwszej raty pomocy,

5. wyłącznej lub wspólnej z małżonkiem dzierżawy krótkoterminowej – dotyczy dzierżawy działek od podmiotów innych niż ZWRSP lub JST, niespełniającej warunków określonych dla dzierżawy długoterminowej, o ile do tych gruntów wnioskodawcy lub osobie przekazującej grunty przyznano jednolitą płatność obszarową na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, lub podstawowe wsparcie dochodów w ramach PS WPR co najmniej w roku, w którym złożono WOPP lub w roku poprzednim, na przykład działek użytkowanych na podstawie umowy ustnej, o ile wnioskodawca lub przekazujący pobiera na te działki jednolitą płatność obszarową, lub podstawowe wsparcie dochodów,

6. wspólnot gruntowych – dotyczy gruntów, o których mowa w ustawie o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, w części faktycznie użytkowanej przez wnioskodawcę lub osobę przekazującą grunty do gospodarstwa wnioskodawcy,

7. współwłasności, współdzierżawy z ZWRSP lub od JST, współdzierżawy długoterminowej spełniającej pozostałe warunki określone w pkt 4 lub współdzierżawy krótkoterminowej spełniającej pozostałe warunki określone w pkt 5.

Należy podkreślić, że zgodnie z sekcją IV.2.3 ust. 1 pkt 2 wytycznych szczegółowych, pomoc przyznaje się, jeżeli gospodarstwo określone w biznesplanie w roku wyjściowym ma powierzchnię UR stanowiących przedmiot wyłącznej własności beneficjenta lub małżeńskiej wspólności majątkowej, użytkowania wieczystego lub wyłącznej, lub wspólnej z małżonkiem dzierżawy z ZWRSP, lub od JST, równą co najmniej 50% powierzchni minimalnej.

Czy wpisując działki tworzące gospodarstwo młodego rolnika, należy nadać im tytuł prawny obowiązujący w dniu złożenia wniosku?

Inna osoba zapytała o to, czy podczas wpisywania działek tworzących gospodarstwo młodego rolnika, należy wpisać ich tytuł prawny, obowiązujący w dniu złożenia wniosku?

Oto, jaką odpowiedź otrzymała:

Nie, należy wybrać tytuł prawny do działki, wchodzącej w skład gospodarstwa w terminie 12 miesięcy od dnia uzyskania pomocy (ale przed wystąpieniem o płatność pierwszej raty pomocy). Wskazany tytuł prawny będzie weryfikowany na etapie rozpatrywania wniosku o płatność pierwszej raty pomocy.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: ARiMR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 15:03