Wnioski na wsparcie rolnictwa 4.0 będzie przyjmować ARiMR, ale tylko w formie elektronicznej. Pomoc jest przewidziana dla rolników ubezpieczonych w KRUS lub dla tych, którym przyznano płatności bezpośrednie lub są producentami rolnymi będącymi posiadaczami zwierząt zarejestrowanych w IRZ oraz mają nadany numer identyfikacyjny.
Do 200 tys. złotych dotacji na Rolnictwo 4.0. Minimum 65% zwrotu kosztów
Można ubiegać się o maksymalnie 200 tys. zł i nie mniej niż 15 tys. zł. Refundacja wynosi 65% kosztów kwalifikowalnych, chyba że stara się o nie rolnik zajmujący się produkcją ekologiczną albo taki, który nie ukończył 41 lat – wtedy refundacja wzrasta do 85%.
Pomoc ma być wypłacana po zrealizowaniu przedsięwzięcia. Jeżeli inwestycja nie została rozpoczęta przed złożeniem wniosku, można wystąpić o zaliczkę w wysokości 50% wartości wsparcia. Zabezpieczeniem należytego wykonania zobowiązań określonych w umowie jest weksel niezupełny (in blanco) wraz z deklaracją wekslową.
Agencja rozpatruje wniosek w terminie 30 dni od złożenia. Do tego okresu nie wlicza się czasu na uzupełnienia i wyjaśnienia. W przypadku gdy przedsięwzięcie jest objęte kontrolą na miejscu, termin wydłuża się do 60 dni.
Rolnik ma rok na zrealizowanie inwestycji z dotacji na Rolnictwo 4.0
Od dnia zawarcia umowy z ARiMR inwestycja powinna być zrealizowana maksymalnie w ciągu 12 miesięcy. Kosztami kwalifikowalnymi są koszty poniesione po 1 lutego 2020 r. i nie później niż do 30 września 2025 r.
W przypadku stwierdzenia braków we wniosku lub załącznikach do wniosku Agencja dwukrotnie wzywa do uzupełnienia wniosku lub załączników. Trzeba to zrobić w ciągu 7 dni od doręczenia wezwania. W przypadku stwierdzenia konieczności złożenia wyjaśnień rolnik ma na to tylko jedną szansę. Powinien to zrobić także nie później niż w 7 dniu od otrzymania wezwania.
Na co można wydać pieniądze z ARiMr?
Dofinansowanie przysługuje za zakup maszyn, sprzętu lub oprogramowania oraz ich montażu i instalacji, w szczególności czujników, sprzętu informatycznego i aplikacji, zakup patentów i licencji oraz koszty ogólne, bezpośrednio związane z przygotowaniem i realizacją przedsięwzięcia.
Wśród nich znajdują się koszty zakupu i montażu nowych linii technologicznych oraz maszyn i urządzeń służących produkcji podstawowych produktów rolnych takich jak:
- czujniki,
- sensory,
- drony,
- systemy monitorujące, sterujące i zarządzające produkcją tensjometry, sondy, pedometry, akcelerometry,
- stacje bazowe służące do przesyłu danych,
- stacje meteo.
Do kosztów można także zakwalifikować koszty poniesione na zakup maszyn i urządzeń służących cyfrowemu wprowadzaniu do obrotu produktów rolnych, w tym zakupu i montażu nowych urządzeń, które można zamontować na istniejących już w gospodarstwie maszynach rolniczych lub liniach technologicznych, budynkach i budowlach;
Do kosztów tych nie zalicza się kosztów zakupu ciągników, maszyn zbierających, rozsiewaczy nawozów, opryskiwaczy, które nie współpracują z cyfrową infrastrukturą gospodarstwa rolnego;
-
zakupu lub aktualizacji systemów teleinformatycznych, w tym oprogramowania lub aplikacji oraz nowych urządzeń je wykorzystujących (takich jak: tablet, komputer, smartfon) służących wdrożeniu rozwiązań rolnictwa 4.0;
Do kosztów tych nie zalicza się zakupu smartfona, jeśli zakup ten nie będzie powiązany z zakupem dostępu do aplikacji dotyczącej rolnictwa 4.0;
-
związane z obsługą techniczną oraz utrzymaniem rozwiązań IT on-premise;
-
zakupu usług, w tym abonamentu za świadczenie usługi w zakresie rolnictwa 4.0 (np. nalot BSL, sporządzenie cyfrowej mapy użytków rolnych i planów nawożenia lub nawodnienia na podstawie tej mapy wraz z kosztem koniecznych badań na zawartość składników mineralnych w glebie), usługi z zakresu obsługi IT (body leasing);
-
montażu instalacji pasywnej lub okablowania strukturalnego w celu utworzenia sieci danych, z wyłączeniem kosztów montażu instalacji lub okablowania na potrzeby sieci danych poza terenem prywatnym,
-
opieki serwisowej zakupionego oprogramowania, sprzętu teleinformatycznego,
-
utrzymania domen, dostępu do sieci Internet,
-
udziału w szkoleniu z zastosowania zakupionych rozwiązań;
-
ogólne (nie więcej niż 10% pozostałych kosztów bezpośrednio), takie jak opłaty za konsultacje, doradztwo, studia wykonalności oraz koszty uzyskania niezbędnych pozwoleń.
Za co ARiMR przyzna punkty w naborze wniosków na Rolnictwo 4.0?
Premiowane (w systemie zerojedynkowym) będą wnioski, które dotyczą realizacji inwestycji związanej z wytworzeniem lub wprowadzeniem do obrotu żywności ekologicznej, których wielkość jest równa co najmniej średniej krajowej lub wojewódzkiej oraz bycie młodym rolnikiem.
Jeżeli inwestycja jest związana z produkcją ekologiczną, wniosek otrzyma 5 punktów, jeśli nie 0 punktów. Jeśli gospodarstwo wnioskującego ma powierzchnię równą co najmniej średniej krajowej (dotyczy to województw, w których średnia krajowa jest równa lub wyższa od krajowej) lub średniej wojewódzkiej (dotyczy to gospodarstw położonych w województwie, gdzie gospodarstwa są mniejsze niż średnia krajowa) – wniosek otrzyma 2 punkty. Jeśli przedsięwzięcie jest realizowane przez młodego rolnika, jego wniosek otrzyma 4 punkty. Punkty decydują o kolejności przysługiwania wsparcia, nie eliminuje się jednak wniosków, które spełniają pozostałe obligatoryjne kryteria, ale pozostaną bez punktów.
Magdalena Szymańska