Rolnicy muszą mieć płyty obornikowe i zbiorniki na gnojowicę
Rolnicy domagają się przedłużenia terminów na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. Chodzi o zapisy programu azotanowego, które mówią, że hodowcy zwierząt w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP mają czas tylko do dnia 31 grudnia 2024 r. (większe gospodarstwa ten obowiązek objął w 2020 r.)
Niestety, budowa zbiorników na przechowywanie płynnych nawozów naturalnych, czy też płyt na przechowywanie stałych nawozów naturalnych wymaga zgód, zezwoleń, środków finansowych na realizację, jak i odpowiedniego czasu na sam proces budowy.
3 lata więcej na budowę płyt obornikowych
Dlatego resort rolnictwa, mając na względzie trudną sytuację ekonomiczną w gospodarstwach rolnych spowodowaną m.in. konsekwencjami pandemii, wojny na Ukrainie, destabilizacją rynków rolnych, proponuje, aby wydłużyć termin co najmniej o trzy lata - czyli do końca 2027 roku. Musi się na to zgodzić jeszcze minister infrastruktury.
- Liczę na współpracę Pana Ministra przy wprowadzeniu rozwiązań sprzyjających utrzymaniu krajowego rolnictwa - napisał wiceminister Michał Kołodziejczak do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka.
Kamila Szałaj