Odtwarzanie potencjału produkcji rolnej
Rolnicy, którzy ponieśli straty w związku z wystąpieniem klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk atmosferycznych lub ASF mogą składać wnioski o wypłatę wsparcia na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pieniądze będą wypłacane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Kto może ubiegać się o wypłatę wsparcia?
Jak wynika z informacji opublikowanych przez ARiMR, w naborze na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” ważna jest kolejność składania wniosków. Aktualnie złożone dokumenty opiewają na kwotę ok. 2,4 mln zł. O wsparcie mogą ubiegać się dwie grupy producentów rolnych:
- rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały na skutek deszczu nawalnego, suszy, przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, obsunięcia się ziemi, lawiny, gradu, huraganu, uderzenia pioruna,
- rolnicy hodujący świnie, poszkodowani w wyniku wystąpienia ASF.
Kiedy rolnik może ubiegać się o wsparcie na odtworzenie potencjału produkcji rolnej?
O wsparcie na odtworzenie potencjału produkcji rolnej mogą ubiegać się rolnicy, którzy odnotowali szkody lub straty w roku składania wniosku, lub w dwóch poprzednich latach.
Przy czym ARiMR zaznacza, że w przypadku strat spowodowanych wpływem skutków atmosferycznych, muszą one wynosić minimum 30% średniorocznej produkcji rolnej z 3 ostatnich lat poprzedzających rok odnotowania szkody. Liczy się również 5 lat poprzedzających rok wystąpienia straty z pominięciem tych, w których produkcja była najwyższa i najniższa.
Natomiast w przypadku hodowców świń, o wypłatę wsparcia środków finansowych mogą ubiegać się rolnicy, którzy musieli zabić świnie z polecenia weterynarza lub zniszczyć zwłoki. Również w tym przypadku szkoda powinna wynosić 30%, ale wartości trzody chlewnej posiadanej przez rolnika.
Na co można przeznaczyć środki ze wsparcia na odtworzenie potencjału produkcji rolnej?
Rolnicy, którzy otrzymają środki ze wsparcia na odtworzenie potencjału produkcji rolnej, będą mogli je przeznaczyć na odtworzenie składników gospodarstwa, które uległy zniszczeniu. ARiMR informuje również, że jeśli zniszczona została maszyna rolnicza, to rolnik może otrzymać środki na jej zakup, a jeśli zniszczeniu uległ sad, to środki powinny zostać przeznaczone na odtworzenie uszkodzonych nasadzeń. Warto zaznaczyć, że producenci świń nie mogą wydać otrzymanych funduszy na inwestycje związane z ich produkcją.
Ile wynosi wsparcie, jak jest wyceniane i do kiedy trzeba złożyć wniosek?
Wnioski o wypłatę wsparcia na odtworzenie potencjału produkcji rolnej można składać do 29 grudnia 2023 r. Jak podaje ARiMR, wysokość szkody będzie musiała zostać oszacowana przez komisję powołaną przez wojewodę, a zakres kosztów, które zakwalifikują się do refundacji, będzie musiał być zgodny z katalogiem kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota wsparcia w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 wynosi 300 tys. zł na jednego rolnika i jedno gospodarstwo. Poziom dofinansowania nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifkowanych poniesionych na realizację danej inwestycji.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: ARiMR