Kiedy rolnik może otrzymać dotację?
Maksymalny dopuszczalny poziom pomocy wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych. Pomoc przyznaje się, jeżeli rolnik jest posiadaczem gospodarstwa, które nie jest większe niż 300 ha oraz jest gospodarstwem o wielkości ekonomicznej poniżej 25 tys. euro.
W wyniku zaplanowanej inwestycji musi nastąpić wzrost wartości sprzedaży brutto produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, co najmniej o 30% w stosunku do ustalonej dla gospodarstwa wartości przychodu bazowego i nie mniej niż do poziomu odpowiadającego równowartości minimalnego wynagrodzenia w roku, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy.
Jak wyliczyć przychód bazowy?
Przychód bazowy to potencjalny przychód ze sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, który jest obliczany jako iloczyn wskaźnika 80,86% oraz wyrażonej w złotych wielkości ekonomicznej gospodarstwa rolnego w roku wyjściowym. Do wyliczenia wielkości ekonomicznej gospodarstwa rolnego w złotych w roku wyjściowym przyjmuje się stały kurs euro: 1 euro = 4,2722 złotych. Przychód bazowy zostanie oszacowany na podstawie obliczonej wielkości ekonomicznej gospodarstwa.
Magdalena Szymańska
fot. Envato Elements