Analiza wykazała, iż inwestycji nie planuje prawie 3 tys. rolników, a 666 nie potrafi opowiedzieć się ani za, ani przeciw rozwojowi swoich warsztatów pracy. O inwestycjach myśli natomiast 750, tj. 16,5% przebadanych rolników. Ankiety przeprowadzono na przełomie ubiegłego i bieżącego roku.
Spośród grupy 752 rolników, którzy wyrazili chęć inwestowania, większość planuje powiększyć bądź zmodernizować park maszyn. O zakupie maszyn myśli ponad 41% rolników. Niewiele ponad 35% rozważa inwestycje w rozbudowę budynków gospodarczych. 14% planuje zainwestować w zakup ziemi, natomiast zaledwie 6% w zakup zwierząt.
Większość z rolników, którzy nie wyrazili chęci inwestowania, odpowiedziało, iż nie widzi takiej potrzeby. Według 27% jest to spowodowane przyczynami finansowymi, czyli brakiem pieniędzy. Jako jeden z istotnych powodów nieplanowania inwestycji wymieniana jest również niepewna sytuacja w rolnictwie. Tak uważa ponad 21,5% rolników, którzy zadeklarowali, że nie planują rozwijać swoich gospodarstw. Zaledwie 4% neguje inwestycje z powodu strachu przed zadłużeniem. Wśród innych czynników, aczkolwiek mniej istotnych, przemawiających za stagnacją rolnicy wymieniają kolejno wiek i zdrowie, likwidację bądź przekazanie gospodarstwa oraz niedawno poczynione inwestycje.
Spośród rolników, którzy nie potrafili podjąć decyzji w sprawie rozwoju gospodarstwa większość tłumaczyła się tym, iż nie odczuwa takiej potrzeby oraz tym, iż wątpliwości spowodowane są niepewną sytuacją w rolnictwie lub brakiem funduszy.
dr Magdalena Szymańska