StoryEditorWiadomości rolnicze

Duże polskie gospodarstwa są otwarte na inwestycje

25.05.2015., 12:05h
Polscy rolnicy gospodarujący na powierzchni powyżej 30 ha jeśli nie w tym roku, to w przyszłym lub w latach kolejnych planują rozwijać swoje gospodarstwa. Inwestycje będą polegały nie tylko na wymianie lub powiększeniu parku maszynowego, lecz także na modernizacji budynków inwentarskich – takie wnioski można wyciągnąć, bazując na danych opracowanych na grupie ponad 11 tys. największych polskich gospodarstw przez poznańskie Biuro Badań Rynkowych AgriContact.   

Niektórzy farmerzy myślą też o lepszym sposobie wykorzystania oraz pozyskania energii, zastanawiając się nad instalacją ogniw fotowoltaicznych czy budową biogazowni. Rolnicy nie są też obojętni na nowoczesne technologie, które pomogłyby im zarządzać pracami polowymi. Potwierdzają to, wyrażając chęć kupna takich urządzeń.

Spośród badanych największą grupę stanowią rolnicy z rejonów typowo rolniczych, czyli województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, opolskiego, ale także województw dolnośląskiego czy pomorskiego. 

Około 4,5 tys. analizowanych gospodarstw użytkuje powierzchnię między 50 a 100 ha. Jednocześnie prawie drugie tyle stanowią łącznie gospodarstwa prowadzące działalność rolniczą na areale od 30 do 50 ha oraz od 100 do 200 ha. Potencjał inwestycyjny wynikający z przeprowadzonych badań odnosi się do ponad 1 mln ha użytków rolnych. Z tego ponad połowa znajduje się w rękach rolników gospodarujących na powierzchni od 50 do 100 ha.  Jednocześnie ponad pół miliona wspomnianych hektarów obrabiają głównie rolnicy z Wielkopolski, Warmii i Mazur, Kujaw i Pomorza oraz województwa zachodniopomorskiego. 

Ponad 4 tys. przebadanych gospodarstw bierze pod uwagę budowę, rozbudowę budynków inwentarskich oraz pomieszczeń gospodarczych. Około 34% zdecydowanych jest na inwestycje budowlane związane z produkcją mleka, a 14% – z produkcją trzody chlewnej. Prawie 22,5% myślących o inwestycjach w budynki zastanawia się nad postawieniem garażu lub nowej stodoły. 

Blisko 2,3 tys. rolników chce zwiększyć posiadany park maszynowy o ciągnik. Największą grupę wśród nich stanowią ci gospodarujący na 50–100 ha. Zdecydowana większość ma na uwadze nowy, nie zaś używany traktor. Rolnicy z tej grupy obszarowej są też mocno zainteresowani zakupem opryskiwaczy oraz ładowarek. O nabyciu kombajnów zbożowych natomiast myślą głównie gospodarze użytkujący większe areały, tzn. w przedziale od 100 do 500 ha. 

Zainteresowanie zakupem ciągników koncentruje się głównie wśród rolników z województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego. Podobnie jest z inwestycjami w opryskiwacze. 

 

Badania AgriContactu pokazują, iż wśród gospodarstw mlecznych (zwłaszcza o powierzchni od 50 do 200 ha) oprócz inwestycji budowlanych jest duże zainteresowanie instalacjami udojowymi oraz do schładzania mleka. Wiele gospodarstw z tej grupy obszarowej planuje także inwestycje w systemy żywieniowe dla bydła. ms

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2024 13:18