Nowe zasady dzierżawy obwodów łowieckich
29 stycznia 2021 roku zakończył się okres, kiedy to zasady dzierżawy obwodów łowieckich regulowały uchwały organów Polskiego Związku Łowieckiego. Weszło bowiem w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny tych wniosków i wnioskodawców.
Przepisy określają procedury dzierżawy obwodów łowieckich, których obowiązujące umowy dzierżawy wygasają w związku z upływem terminu, na jaki zostały zawarte, jak również obwodów nowo utworzonych oraz przeznaczonych do wydzierżawienia w związku ze zmianą dotychczasowego dzierżawcy.
Jakie terminy obowiązują przy składaniu wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich?
Regulacja wprowadza trzy terminy składania wniosków o dzierżawę:
- dla obwodów utworzonych od 1 kwietnia 2018 r. do 31 grudnia 2020 r. – do 15 lutego 2021 r.,
- dla obwodów powstałych od 1 do 31 stycznia 2021 r. – do 28 lutego 2021 r.
- dla obwodów utworzonych po 1 lutego 2021 r. będzie obowiązywać termin 30 dni od ich utworzenia.
Izby rolnicze mogą oceniać dzierżawców obwodów łowieckich
Dotychczasowych dzierżawców oceni co najmniej trzyosobowa komisja powołana przez zarząd okręgowy PZŁ. W jej pracach może też uczestniczyć po jednym przedstawicielu wyznaczonym przez wydzierżawiającego oraz właściwą izbę rolniczą.
Wnioski będą punktowane. Pod uwagę będzie brane wykonanie planu łowieckiego za trzy sezony łowieckie (jeśli dzierżawa trwa krócej – tylko za czas dzierżawy) ze zwierzyny grubej, z wyodrębnieniem dzików.
Koła łowieckie, które nierzetelnie szacują szkody łowieckie będą miały mniejsze szansę na dzierżawę obwodu
Na podstawie stosunku zasądzonych świadczeń pieniężnych za szkody łowieckie do wszystkich świadczeń wypłaconych z tego tytułu będzie oceniona relacja dzierżawcy z rolnikami. To kryterium ma zmniejszyć szansę na dzierżawę obwodu łowieckiego dzierżawcom, którzy nierzetelnie dokonują czynności szacowania szkód łowieckich i wypłaty rolnikom należnych z tego tytułu odszkodowań.
Punktowana będzie także liczba członków koła przypadająca na powierzchnię obwodu oraz posiadanie w obwodzie poletek łowieckich, łąk śródleśnych i przyleśnych lub remiz śródpolnych, a także zatrudnienie albo powołanie strażnika łowieckiego.
Dotychczasowy dzierżawca obwodów uprzywilejowany
Takie same kryteria, ale odniesione do wszystkich dzierżawionych obwodów przyjęto dla nowych dzierżawców. Z kolei nowo powstałe będą ocenianie na podstawie liczby członków koła zamieszkałych w powiatach, w których leży obwód łowiecki, oraz stosunku liczby myśliwych niezrzeszonych w innych kołach i niebędących rezydentami innych kół do ogólnej liczby członków ubiegającego się o obwód koła.
Jeżeli dotychczasowy dzierżawca uzyska co najmniej 65% maksymalnej liczby punktów, obwód łowiecki pozostanie w jego rękach. Nowy i nowo powstały dzierżawca mają szansę przejąć obwód tylko wtedy, gdy dotychczasowe koło nie uzyska wymaganego minimum punktów.
Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay