StoryEditorWiadomości rolnicze

Francja dogadała się z Chinami ws. ASF. Czy inne kraje UE też mają szansę na regionalizację?

27.12.2021., 14:12h
Francja będzie eksportować wieprzowinę do Chin nawet, jak pojawi się ASF. To efekt podpisania umowy między tymi krajami o uznaniu regionalizacji dla ASF. W ocenie przedstawicieli unijnych rolników, wszystkie kraje UE powinny mieć taki przywilej. 

Francuzi przekonali Chińczyków do regionalizacji

Copa-Cogeca, unijna organizacja zrzeszająca związki rolnicze z UE, chce, aby zasadami regionalizacji dla ASF, jakie Chiny przyznały Francji, były objęte także pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej. Ma to ogromne znaczenie ekonomiczne dla hodowców trzody chlewnej, którzy cierpią z powodu ASF. Umowa o regionalizacji gwarantuje przecież możliwość eksportu wieprzowiny do Państwa Środka w sytuacji wystąpienia ASF. 

Czy kraje UE też mogą liczyć na regionalizację?

Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt” Copa-Cogeca delegacje krajów członkowskich gratulowały Francji podpisania umowy. W ich ocenie jest to sygnał świadczący o tym, że pozostałe kraje UE też mogą liczyć na podobną szansę. Ale uznanie regionalizacji przez Chiny będzie wymagało wypracowania procedur, które dadzą gwarancję bezpieczeństwa i wykluczą możliwość przeniesienia ASF z pozostałych krajów członkowskich. I na pewno nie obejmą krajów takich, jak Polska, gdzie wirus rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Zresztą, jeśli we Francji wirus ASF wystąpi w więcej niż w 20 proc. regionach, do Chin nie pojedzie nawet kilogram wieprzowiny.

- Francuzi podkreślili, że rozmowy z Chińczykami wymagały dużej cierpliwości i pokory. Niezbędne było przekonanie partnerów z Chin o pełnej transparentności przepisów i procedur. Nawet jeżeli niektóre pytania wydawały się abstrakcyjne, to były udzielane odpowiedzi z szacunkiem i uznaniem odmiennego punktu widzenia. Dzięki temu udało się uzyskać rozwiązania korzystne dla obu stron – mówił po spotkaniu jego uczestnik Adam Drosio, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. 

Francuskie porozumienie szansą na zmniejszenie podaży wieprzowiny w UE

O umowę o regionalizacji od dawna starają się Niemcy, ale na razie bez efektu. Gdy ASF wystąpił w Niemczech, odbiło się to negatywnie na całym europejskim rynku, gdyż ogromny wolumen mięsa został w UE, załamując ceny skupu, zamiast zostać wyeksportowanym.

 – Sukces Francji dał nadzieję na powrót do stabilizacji na rynku wieprzowiny i utrzymania eksportu na rynek chiński – podsumował A. Drosio. 

 wk, fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 10:03