Właściciel z wyłączeniem innych osób może korzystać z rzeczy i nią rozporządzać. Dla osób trzecich płynie stąd obowiązek poszanowania cudzego prawa własności.
Jeżeli wbrew temu nastąpi jego naruszenie, właściciel może skorzystać z odpowiednich środków prawnych. W przedstawionej przez Pana sytuacji mamy do czynienia z naruszeniem własności „w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą”.
Przysługuje więc Panu roszczenie „o przywrócenie stanu zgodnego z prawem” i „o zaniechanie naruszeń” (art. 222 § 2 k.c.). Jest to tzw. roszczenie negatoryjne. Znajduje ono zatem zastosowanie, gdy osoba nieuprawniona np. przechodzi lub przejeżdża przez cudzą nieruchomość, wypędza na nią swoje bydło, łowi ryby w cudzym jeziorze, prowadzi budowę na cudzym gruncie, zakład lakierniczy czy też inny (znajdujący się na nieruchomości sąsiedniej) wytwarza opary, które znacznie przekraczają dopuszczalne normy.
Sądem właściwym do złożenia roszczenia będzie sąd rejonowy wydział cywilny, w którego okręgu jest położona Pana nieruchomość.