StoryEditorWiadomości rolnicze

Gospodarstwa na Mazowszu zagrożone przez opieszałość urzędników?

24.01.2022., 18:01h
Wiele wskazuje na to, że w woj. mazowieckim nie będzie można polować m.in. na dziki czy sarny. To dlatego, że mazowiecki sejmik nie zdążył dokonać na czas podziału na obwody łowieckie. Jak to odbije się na gospodarstwach rolnych, zwłaszcza w dobie szalejącego ASF i szkód łowieckich?

Sejmik nie dokonał podziału na obwody, myśliwi nie będą strzelać do dzików

Opieszałość sejmiku mazowieckiego może wiele kosztować producentów trzody chlewnej. Urzędnicy spóźnili się z podziałem województwa na obwody łowieckie, więc od 1 kwietnia 2022 roku myśliwi nie będą mogli strzelać do dzików. A te, jak wiadomo są wektorem wirusa ASF, który od lat pustoszy polskie chlewnie. Choć rolnicy cały czas apelują o wzmożoną redukcję dzików, to sejmik pokpił sprawę. I teraz hodowcy świń z Mazowsza mogą mieć poważne problemy.

Jedyną szansą na kontynuację polowań jest nowelizacja ustawy

Być może sytuację uratuje grupa posłów, która przygotowała w tej sprawie ustawę. W Sejmie pojawił poselski projekt nowelizacji prawa łowieckiego. Jej głównym celem jest zapewnienie ciągłości prowadzenia przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich gospodarki łowieckiej jak również podejmowania działań na rzecz walki z ASF w województwach, w których nie dokonano podziału województwa na obwody łowieckie.

Bezpośrednim powodem podjęcia prac legislacyjnych jest niedokonanie nowego podziału województwa mazowieckiego na obwody łowieckie i brak możliwości przeprowadzenia procedury związanej z wydzierżawieniem lub przekazaniem w zarząd obwodów łowieckich w tym województwie.

Myśliwi mogą strzelać do dzików na Mazowszu tylko do końca marca

Podziału na obwody łowieckie powinien dokonać sejmiki województw w terminie do dnia 31 grudnia 2021 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego nie dokonał podziału województwa na obwody łowieckie w tym terminie, a dotychczasowy podział traci ważność do 31 marca 2022 r.

- Utrata ważności obowiązującego podziału województwa mazowieckiego na obwody łowieckie, przy równoczesnym braku możliwości ponownego ich wydzierżawienia związanego z niedokonaniem nowego podziału województw na obwody łowieckie doprowadzi do sytuacji, w której na terytorium województwa mazowieckiego niemożliwe będzie prowadzenie gospodarki łowieckiej – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Mazowsze musi się liczyć z wysypem dzików i ASF

Co oznacza brak prowadzenia gospodarki łowieckiej na Mazowszu? Lista prawdopodobnych kłopotów jest długa:

  • niekontrolowany wzrost liczebności populacji poszczególnych gatunków, potęgując proces kolonizacji terenów miejskich przez zwierzynę,
  • wzrost liczby wypadków komunikacyjnych z udziałem zwierzyny,
  • dynamiczny rozwój ASF, co zagraża gospodarce i bezpieczeństwu żywnościowemu Polski.

Bat na sejmiki. Za szkody łowieckie zapłaci samorząd?

W ustawie proponuje się także przeniesienie odpowiedzialności za szkody łowieckie powstałe na terenie województwa, w którym nie dokonano podziału na obwody łowieckie, w zakresie wypłaty odszkodowań, z dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich na samorząd województwa. Ma to ma na celu zmobilizować samorząd województwa, które nie dokonało podziału województwa na obwody łowieckie do 31 grudnia 2021 r. do niezwłocznego dokonania takiego podziału. Odszkodowania wypłaca samorząd województwa ze środków własnych.

Ustawa będzie działać wstecz?

W ustawie zaproponowano, aby weszła ona w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ale z mocą od 31 marca 2022 r. Wynika to z faktu, iż łowiecki rok gospodarczy trwa od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca i nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jednocześnie istnieje duże ryzyko, że proces ustawodawczy nie zakończy się przed dniem 31 marca 2021 r., gdyż Sejm, Senat i Prezydent mają konstytucyjnie określone terminy działań.

- W takich okolicznościach niezbędnym jest takie skonstruowanie przepisu o wejściu w życie ustawy, który zapewni jej moc obowiązującą od dnia 31 marca 2022 r. niezależnie od terminu, w którym zakończy się proces ustawodawczy - czytamy w uzasadnieniu projektu.

 wk, fot. PZŁ A. Wierzbieniec

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 15:14