Nowe przepisy bardziej korzystne dla rolników. Dlaczego?
Obowiązujące od 15 czerwca br. zmiany w Ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników są korzystne dla osób ubiegających się o emeryturę rolniczą. Dla nich przejście na emeryturę nie będzie się już wiązać z zaprzestaniem prowadzenia działalności rolniczej. Nadal jednak ten warunek dotyczy rencistów.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 28 ww. Ustawy, wypłata renty rolniczej z ubezpieczenia społecznego rolników ulega częściowemu zawieszeniu, jeżeli rencista prowadzi działalność rolniczą. Uznaje się, że rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej.
Kiedy w świetle przepisów rolnik zaprzestaje działalności rolniczej?
Warunek zaprzestania działalności rolniczej uważa się za spełniony, jeżeli rencista wydzierżawi swoje grunty na podstawie umowy pisemnej zawartej – w przypadku renty stałej – co najmniej na 10 lat, a w przypadku renty okresowej – na okres wskazany w decyzji Pr...