StoryEditorWiadomości rolnicze

Hogan: Polska nie może dostać 67 mln euro, bo rząd nie ma planu walki z ASF

27.04.2017., 10:04h
67 mln euro na dotacje dla gospodarstw ze strefy ASF może nie trafić do polskich rolników. Komisja Europejska wstrzymuje te pieniądze, ponieważ – jak twierdzi – polski rząd nie przedstawił planu walki z ASF. Minister Jurgiel  jest tym zdziwiony i twierdzi, że to może być zemsta za jego stanowisko w sprawie importu cukru.

Nie mogę dać pieniędzy państwu, które mówi: „Proszę, daj mi pieniądze", a gdy zadaję pytanie, na co mają być wykorzystane, to nie ma planu – powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa dziennikarce radia RMF FM.

Dofinansowanie dla rolników, którzy muszą zlikwidować hodowlę świń przez ASF

Chodzi o m.in. dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej rekompensat dla rolników hodujących świnie w Polsce w strefie ASF. Urzędnicy unijni w rozmowie z RMF FM twierdzą, że zabrakło współpracy ze strony polskiego ministerstwa rolnictwa oraz że resort nie przedstawił szczegółowego planu zwalczania ASF w Polsce.

Istnieje obawa, że Polska nie panuje nad ASF; że nie bardzo wie, ile jest świń, ile hodowli powinno dostać pieniądze i jak je podzielić. To bardzo niepokojące – powiedział korespondentce radia jeden z urzędników w Komisji Europejskiej.

 

Z takim zarzutami nie zgadza się Krzysztof Jurigel, szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  – To zdumiewająca wypowiedź. Jest nieprzemyślana albo oparta o niezweryfikowane informacje. Być może Pan komisarz Hogan został wprowadzony w błąd. Tego też nie mogę wykluczyć. Fakty są zgoła odmienne – przekonuje minister.

Minister rolnictwa jest zdziwiony tą decyzją i uznaję za "zemstę" za stanowisko w sprawie importu cukru

Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że w listopadzie 2016 r. przedstawiło kompleksowy program dofinansowania z budżetu UE strat dla sektora wieprzowiny w Polsce wynikających z ograniczeń wprowadzonych w związku z ASF oraz finansowania rekompensat dla rolników z tytułu zaprzestania chowu świń w wyniku niespełnienia wymogów bioasekuracji. Przez kolejne niemal pół roku przedstawiciele ministerstwa kilkukrotnie spotkali się z reprezentantami Komisji Europejskiej i prowadzili z korespondencję na szczeblu eksperckim.

Jak podaje biuro rasowe ministerstwa, w  lutym 2016 r. Polska przedstawiła Komisji Europejskiej ostateczną informację dotyczącą działań w zakresie bioasekuracji, która wyczerpywała zakres prowadzonych z Komisją Europejską uzgodnień, niezbędnych do wdrożenia tego mechanizmu .

– Jestem zdziwiony stanowiskiem Komisarza w kontekście prowadzonych z Komisją rozmów oraz wymienianej korespondencji w zakresie złożonego przez Polskę wniosku. Jako przyczynę tak negatywnego stanowiska Komisarza, postrzegam moją stanowczą i negatywną opinię o braku podstaw do uruchomienia bezcłowego importu cukru na rynek UE – twierdzi Krzysztof Jurgiel.

pm

Przeczytaj także artykuł na RMF FM: "Unijny komisarz ds. rolnictwa ostro o polskich władzach. "Nie mają planu".

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 19:37