Kto nakłada opłatę adiacencką?
Artykuł 98a ustawy o gospodarce Nieruchomościami określa, że jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa, wzrośnie jej wartość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić, w drodze decyzji, opłatę adiacencką z tego tytułu.
Ile wynosi opłata adiacencka?
Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy, w drodze uchwały, w wysokości nie większej niż 30% różnicy wartości nieruchomości. Wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia tej opłaty może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne. Dzień ten jest też istotny, do ustalenia opłaty adiacenckiej przyjmuje się bowiem stawkę procentową obowiązującą w tym dniu. Na ten dzień ustala się również wartość nieruchomości przed jej podziałem i po nim.
Z kolei stan nieruchomości przed podziałem przyjmuje się na dzień wydania decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości, a stan ni...