Nowelizacji programu azotanowego nadal nie ma
Rolnicy z niecierpliwością czekają na nowelizację programu azotanowego, która umożliwia podanie azotu od 1 lutego. Nowe przepisy miały wejść w styczniu, ale rząd jeszcze ich nie zatwierdził.
Przypomnijmy, że projektowane przepisy zakładają, że rolnicy będą mogli rozpocząć nawożenie już od 1 lutego, o ile warunki pogodowe będą sprzyjające. Wcześniejsze stosowanie nawozów będzie możliwe, jeżeli nastąpi przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C (w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych) lub przez próg 5°C (w przypadku pozostałych roślin).
Jako przejście przez próg danej temperatury należy wskazać termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C lub termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5°C.
IMGW uruchomi specjalny serwis. Tam rolnicy sprawdzą, czy mogą nawozić
Rolnicy zastanawiają się jednak, skąd będą wiedzieć, czy na na pewno będą mogli wcześniej zastosować nawóz.
Okazuje się, że będą mogli to sprawdzić na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który planuje uruchomienie nowego narzędzia dla rolników w serwisie https://agrometeo.imgw.pl/.
- W zakładce „Kryterium wcześniejszego terminu nawożenia” publikowane będą informacje dla powiatów o przekroczeniu kryterium temperaturowego dla rozpoczęcia wcześniejszego nawożenia - informuje IMGW.
IMGW wyjaśnia, że w serwisie dostępną będą mapy wraz z wykazami powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 5°C. Mapy i tabele będą publikowane codziennie, od pierwszego do ostatniego dnia lutego, począwszy od 2023 roku, i przechowywane przez okres kolejnych 4 lat.
- Produkt zostanie udostępniony za darmo wszystkim użytkownikom tuż po wejściu w życie odpowiednich przepisów prawnych - informuje IMGW.
Tak będzie wyglądać serwis dotyczący terminu nawożenia:
Kamila Szałaj, fot. arch.