StoryEditorWiadomości rolnicze

Izba Zbożowo-Paszowa: nie ma chętnych na zakup żyta i pszenżyta

08.04.2015., 13:04h
Na rynku zbóż transakcji jest mało, handlowi nie sprzyjał okres świąteczny. Większość rolników ogranicza sprzedaż ziarna gdyż ceny oferowane przez kupujących nie są dla nich satysfakcjonujące. Nie ma chętnych na zakup żyta i pszenżyta, nawet po niskich cenach.

Na przełomie marca i kwietnia br. nie odnotowano ożywienia w handlu ziarnem, rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż, a młyny i wytwórnie pasz kupują ziarno, w małych ilościach - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Przetwórcy spokojnie podchodzą do zakupów ziarna, a zapasy uzupełniają na bieżąco kupując ziarno po niskich cenach na rynku lokalnym. Młyny i zakłady paszowe liczą na wzrost ofert sprzedaży ziarna w kolejnych tygodniach sezonu z uwagi na słabszy eksport i ciągle spore zapasy ziarna u rolników.

W związku z osłabieniem eksportu zbóż drogą lądową na rynek niemiecki, a także spodziewanym spadkiem wywozu pszenicy drogą morską w kolejnych miesiącach, podaż ziarna na rynku wewnętrznym może wzrosnąć, a ceny kształtować się będą pod presją mniejszego zapotrzebowania ze strony firm handlowych na ziarno.

Pod koniec marca przetwórcy oferowali za: pszenicę konsumpcyjną (gluten 26 proc.) – 690-760 zł za tonę, pszenicę paszową – 600-680 zł/t, żyto konsumpcyjne – 480-540 zł/t, żyto paszowe – 480-520 zł/t, pszenżyto – 520-570 zł/t, jęczmień paszowy – 570-620 zł/t, a za kukurydzę - 530-580 zł/t.

Pomimo umocnienia złotego do euro, import ziarna z południa Europy jest nadal niewielki. Stosunkowo wysokie ceny zbóż na Słowacji i w Czechach zniechęcają do importu na większą skalę.

Z kolei, umocnienie złotego do euro skutecznie osłabiło eksport zbóż drogą lądową do Niemiec. Ponadto, wysoka podaż i spadek cen zbóż na rynku niemieckim zniechęcił tamtejszych przetwórców do importu zbóż. Niektóre firmy niemieckie zerwały wcześniej zawarte umowy na dostawy ziarna. Warto zaznaczyć, iż eksporterzy rezygnują już z zakupu pszenicy niskobiałkowej (o zawartości białka 11,5 proc.).

Według Izby Zbożowo-Paszowej, w kwietniu eksport pszenicy drogą morską prawdopodobnie przekroczy 400 tys. ton. Niemniej jednak, wiele wskazuje na to, iż eksport pszenicy w maju i czerwcu będzie już znacznie słabszy. Obecnie pszenica konsumpcyjna (14,0 proc. białka) z dostawą w kwietniu-maju do portu w Gdyni kupowana jest za 800 zł za tonę.

Cena pszenicy konsumpcyjnej w Polsce jest zbliżona do średniej ceny unijnej (185 euro/t) i wynosi 183 euro/t (742 zł/t). Najdroższe ziarno jest w Wielkiej Brytanii - średnio 215 euro/t, a najtańsze w Słowacji - 166 euro/t. W Niemczech tona dobrej jakości pszenicy kosztuje średnio 195 euro/t. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 14:06