Kto może skorzystać z premii dla młodego rolnika?
Według wytycznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ze wsparcia „Młody rolnik” może skorzystać osoba, która m.in.:
- ma nie więcej niż 40 lat,
- posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub uzupełni je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy),
- posiada gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 ha,
- rozpocznie urządzanie gospodarstwa nie wcześniej niż 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy,
- gospodarstwo powinno mieć wielkość ekonomiczna (SO) co najmniej 13 tys. euro, ale też nie więcej niż 150 tys. euro,
- powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie musi być co najmniej równa średniej krajowej (lub średniej wojewódzkiej w tych województwach w których średnia powierzchnia gospodarstw jest niższa niż krajowa)
- jednak powierzchnia użytków rolnych nie może przekroczyć 300 hektarów,
- co najmniej 70% minimalnej wielkości użytków rolnych to ziemie należące do wnioskującego rolnika lub będące w użytkowaniu wieczystym bądź będące dzierżawą z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub od samorządu terytorialnego.
Dotacja w wysokości 100 tys. złotych jest przyznawana w pierwszej kolejności rolnikom, którzy uzyskali największą liczbę punktów. Ale warto pamiętać, że aby zyskać wsparcie należy uzyskać minimum 12 punktów.
Wymogi i zakazy
Jeżeli rolnik uzyska dofinansowanie w ramach „młodego rolnika”, będzie musiał prowadzić uproszczoną rachunkowość w gospodarstwie. Co więcej, musi tak realizować przedstawiony Agencji biznesplan, żeby wartość ekonomiczna gospodarstwa wzrosła 10% albo jeszcze więcej.
Jednak ARiMR ustanowił także pewno obostrzenia. Dla przykładu pomoc z „młodego rolnika” nie może zostać przeznaczona na:
- chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej),
- prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne,
- prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.
Pomoc dla młodego rolnika w 2 ratach
Premia dla młodych rolników w ramach PROW 2014-200 w wysokości 100 tys. złotych jest wypłacana w dwóch ratach.
Pierwszą rata pomocy wynosi 80 tys. złotych. Agencja wypłaca ją po spełnieniu przez wnioskującego rolnika, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem których została wydana ta decyzja.
Druga część raty wynosi 20 tys. złotych i jest przyznawana po spełnieniu biznesplanu.
Gdzie i kiedy trzeba złożyć wniosek o młodego rolnika?
Agencka Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o premię dla młodego rolnika od 27 kwietnia do 26 maja 2017 r.
Wnioski o pomoc można składać osobiście, przez osobę upoważnioną osobę lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową. Co ważne, od tego roku, rolnik, który stara się o dotację w ramach „młodego rolnika” musi je złożyć do Oddziału Regionalnego, a nie jak było do tej pory do Biura Powiatwego ARiMR. Szerzej o tym pisaliśmy w artykule Do „Młodego Rolnika teraz będzie dalej.
Pobierz wniosek
Ważne dokumenty i sam wniosek o premię dla młodego rolnika są na stronie ARiMR.
pm