Od 29 czerwca do 28 lipca 2017 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski na „Restrukturyzację małych gospodarstw” z PROW.
Pomoc przewiduje się dla tych gospodarzy, którzy zdecydują się na zaprzestanie chowu i hodowli świń i nie będą jej prowadzić przez min. 5 lat od otrzymania pierwszej raty pomocy. Na zaprzestanie hodowli rolnik ma 9 miesięcy od otrzymania decyzji o przyznaniu wsparcia.
Pomoc jest jednak dostępna tylko dla tych rolników, którzy nieprzerwanie przez co najmniej 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy, podlegali ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik lub małżonek. Wymaga się też, aby w tym okresie wnioskujący nie prowadził innej działalności gospodarczej.
- Restrukturyzacja gospodarstwa lub założenie firmy przez rolników ze strefy chcących skorzystać z unijnego dofinansowania łączy się z zaprzestaniem chowu i hodowli świń
Pomoc będzie wypłacana w II transzach: najpierw 80% pomocy, reszta po realizacji założonej w biznesplanie inwestycji. Dzięki niej gospodarstwo musi osiągnąć wzrost SO do co najmniej 10 tys. euro i o co najmniej 20% w stosunku do wielkości wyjściowej. Podobnie jak w innych naborach, i tutaj o kolejności przyznania pomocy zadecydują punkty. Trzeba ich jednak nazbierać minimum 10. W tym naborze nie będą punktowane kwalifikacje. Zamiast tego kryterium oceniana jest liczba świń w gospodarstwie. Punkty za świnie otrzyma rolnik, który w okresie 12 miesięcy poprzedzających czerwiec bieżącego roku utrzymywał średnio minimum 1 świnię. Ta punktacja jest rozłożona następująco:
- od 1 do 5 sztuk świń – 1 punkt,
- powyżej 5 do 15 – 2 punkty,
- powyżej 15 do 25 – 3 punkty,
- powyżej 25 do 35 – 4 punkty,
- powyżej 35 sztuk – 5 punktów.
Do pozostałych ocenianych kryteriów należą m.in.: rodzaj planowanej produkcji, kompleksowość biznesplanu, inwestycje w ochronę środowiska oraz docelowa wielkość ekonomiczna gospodarstwa. Preferowane będą także wnioski składane przez młodych rolników.
dr Magdalena Szymańska