StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak formalnie rozpocząć sprzedaż bezpośrednią produktów rolnych?

10.05.2022., 10:05h
Od kilku lat sprzedaję produkty rolne w ramach umowy kontraktacji. W związku z powstaniem w sąsiedniej miejscowości targowiska zastanawiam się, czy nie sprzedawać na nim części owoców. Jaka jest procedura rozpoczęcia takiej sprzedaży bezpośredniej?

Jakie produkty rolne można sprzedawać w ramach sprzedaży bezpośredniej?

Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2007 r. w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych, sprzedaż bezpośrednia przez rolnika może obejmować produkty produkcji pierwotnej pochodzenia roślinnego.

Są to:

  • zboża,
  • owoce,
  • warzywa,
  • zioła,
  • grzyby – uprawne,

Te prodokty muszą pochodzić wyłącznie z własnych upraw, niestanowiących działów specjalnych produkcji rolnej. Dostawy bezpośrednie obejmują również środki spożywcze pochodzące z tych produktów lub surowców w postaci kiszonej lub suszonej.

Co dokładnie oznacza sprzedaż bezpośrednia? Jaki może być przychód? 

Rozporządzenie wskazuje, że dostawy bezpośrednie są realizowane bezpośrednio przez producentów produkcji pierwotnej, którzy dostarczają małe ilości środków spożywczych do konsumentów końcowych lub do zakładów detalicznych zaopatrujących takich konsumentów.

Wielkości obrotu w ramach dostaw bezpośrednich nie mogą przekraczać wielkości plonów w skali roku poszczególnych surowców uzyskanych przez producentów produkcji pierwotnej z gospodarstw rolnych, kt...

Pozostało 57% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 16:38