Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 sierpnia 2016 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa określa, że roczny czynsz dzierżawny ustala się od:
- użytków rolnych – jako równowartość pieniężną ilości pszenicy określonej w tabelach stawek czynszu dzierżawnego od użytków rolnych, stanowiących załącznik do rozporządzenia (patrz tabela), w zależności od rodzaju i klasy gruntów oraz miejsca ich położenia;
- budynków, budowli i urządzeń – jako sumę pieniężną stanowiącą 1,8% wartości księgowej netto ustalonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego ogłoszenie wykazu, nie mniej niż 0,6% wartości początkowej.
- plantacji wieloletnich, na które składają się:
a) drzewa owocowe w wieku co najmniej 5 lat od posadzenia – jako równowartość pieniężną 2 kg pszenicy za jedno drzewo rocznie,
b) krzewy owocowe w wieku co najmniej 3 lat od posadzenia – jako równowartość pieniężną 0,1 kg pszenicy za jeden krzew rocznie.
Nie ustala się czynszu dzierżawnego od:
- użytków rolnych klasy VI i VIz;
- gruntów pod rowami oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków symbolem – W;
- gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych oznaczonych w ewidencji symbolem – Lzr;
- nieużytków oznaczonych w ewidencji symbolem – N;
- gruntów leśnych oznaczonych w ewidencji symbolami – Ls i Lz;
- gruntów rolnych zabudowanych oznaczonych w ewidencji symbolem – Br;
- terenów komunikacyjnych oznaczonych w ewidencji symbolami – dr, Tk, Ti oraz Tp.
Czynsz dzierżawny od użytków rolnych położonych na obszarze, na którym zgodnie z przepisami o ochronie środowiska i o ochronie przyrody obowiązują ograniczenia w prowadzeniu produkcji rolnej, ustala się jako równowartość pieniężną ilości pszenicy. Przyjmuje się tutaj 75% stawek czynszu dzierżawnego określonych w załączniku do rozporządzenia. Podobnie jest w przypadku użytków rolnych na międzywałach i na obszarach zalewowych, stanowiących naturalne obszary retencyjne oraz na terenach podgórskich i górskich.
dr hab. Aneta Suchoń