Czy i na rzecz kogo można zbyć udziały we wspólnocie gruntowej?
Ustawa z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych w art. 27 określa, że udział we wspólnocie gruntowej może być zbywany wyłącznie w całości i tylko na rzecz posiadającego już udział w tej wspólnocie oraz na rzecz posiadających gospodarstwa rolne w tej samej wsi lub we wsiach przylegających do wspólnoty. Zbycie udziału we wspólnocie gruntowej wymaga formy aktu notarialnego.
Kiedy gminie przysługuje prawo pierwokupu?
Według art. 26 wymienionej ustawy, w razie sprzedaży nieruchomości stanowiącej wspólnotę gruntową gminie przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży całej nieruchomości. Prawo pierwokupu nie przysługuje w przypadku sprzedaży udziału we wspólnocie gruntowej. Taką też opinię wydał m.in. J. Górecki (Komentarz do niektórych przepisów ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. W: Prawo pierwokupu. Komentarz do art. 596–602 k.c. i innych przepisów regulujących prawo pierwokupu. Kraków 2002, art. 26.)
Ponadto według art. 28 ustawy z 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, w razie zbycia wszystkich gruntów...