StoryEditorMateriał promocyjny

Jak obniżyć koszty energii w gospodarstwie rolnym?

15.07.2022., 09:07h
Rosnące ceny podstawowych produktów i usług, a także nawozów oraz środków ochrony roślin sprawiają, że coraz większym wyzwaniem dla rol ników jest utrzymanie rentowności gospodarstwa na satysfakcjonującym poziomie. Dlatego coraz ważniejsze staje się minimalizowanie kosztów utrzymania. Jednym ze smart rozwiązań, przyjaznych także dla środowiska, jest oszczędzanie energii elektrycznej

Rosnące ceny energii są powodem niezadowolenia nie tylko Polaków, ale również innych mieszkańców Starego Kontynentu. Na wzrost kosztów wykorzystania tego zasobu wpływa szereg obiektywnych czynników, które nie zawsze mogą być regulowane przez rządy krajowe. Dotyczy to takich elementów jak np. koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz wysokość cen surowców

Wysokie ceny enregii elektrycznej mogą być dotkliwe dla rolników

Wykorzystanie energii elektrycznej w gospodarstwie rolnym może rosnąć szczególnie latem w przypadku dużych hodowli oraz upraw wymagających częstszego nawadniania. Walka ze stresem cieplnym u zwierząt oraz wykorzystanie szeregu urządzeń do obniżania temperatury w budynkach gospodarskich, wiąże się przede wszystkim ze zwiększonym wykorzystaniem energii elektrycznej, a tym samym wzrostem cen produkcji.

Dodatkowym czynnikiem, który powinien skłonić użytkowników energii elektrycznej do obniżenia jej wykorzystania w sytuacjach niezwiązanych z bezpośrednim funkcjonowaniem gospodarstwa, jest wysoki poziom eksploatacji ograniczonych surowców. Im większe ich zużycie, tym przewidywana w przyszłości cena energii będzie wyższa. Dodatkowo samo wydobycie oraz spalanie – przede wszystkim kopalin, wpływa negatywnie na klimat i bezpośrednio przyczynia się do jego zmiany. W ostatnich latach rolnicy na całym świecie muszą mierzyć się ze skutkami gwałtownych zjawisk meteorologicznych, przynoszących ogromne straty w plonach. Dodatkowym problemem stają się także wydłużające się okresy suszy wpływające na cały okres wegetacyjny

Efektywna transformacja energetyczna oraz zmniejszenie wykorzystania energii elektrycznej wymagają jednoczesnego zaangażowania wszystkich – od instytucji unijnych i rządów krajowych, poprzez biznes i energetykę, aż po gospodarstwa rolne, w których zużycie energii cały czas pozostaje na wysokim poziomie.

Co skłania nas do oszczędzania energii elektrycznej?

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS, do oszczędzania energii elektrycznej Polaków w największym stopniu motywują jej koszty – 86 proc. Drugim w kolejności czynnikiem jest troska o środowisko naturalne (72 proc.). Dla ponad połowy respondentów (53 proc.), powodem oszczędzania energii elektrycznej jest uniezależnienie od surowców z Rosji.

Blisko 70 proc. respondentów planuje zwracać większą niż w poprzednich latach uwagę na zużycie energii elektrycznej. Jest to szczególnie istotne w czasie, kiedy wzrost ceny energii jest już odczuwalny przez znaczną część polskiego społeczeństwa.

Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii?

Wyniki przeprowadzonego przez IBRiS badania ukazały, że w opinii respondentów w przeciętnym gospodarstwie domowym najwięcej prądu w sezonie letnim zużywa klimatyzacja (47 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się sprzęty kuchenne, tj. płyta indukcyjna/ elektryczna (27 proc.), piekarnik elektryczny (26 proc.), czajnik elektryczny (26 proc.) oraz lodówka (25 proc.).

W kontekście tych odpowiedzi szczególnie mocno widać potrzebę edukacji w zakresie możliwości oszczędzania energii elektrycznej, ponieważ najwięcej prądu latem zużywają:

  • lodówka – 38 proc.,
  • czajnik elektryczny – 27 proc.,
  • piekarnik elektryczny – 23 proc.,
  • płyta indykcyjna/ elektryczna – 15 proc.

W jaki sposób rolnicy mogą obniżyć rachunki za prąd?

Rolnicy nie mają wpływu na wysokość cen energii elektrycznej, mogą jednak skutecznie obniżyć wysokość rachunków za prąd korzystając ze sprawdzonych metod, rekomendowanych także przez organizacje związane z ochroną klimatu i środowiska. Jednym z nich jest zminimalizowanie wykorzystania sztucznego światła. Dłuższe dni zdecydowanie sprzyjają krótszemu wykorzystaniu lamp i żarówek, należy jednak zawsze pamiętać o ich wyłączeniu, szczególnie w pomieszczeniach, do których udajemy się rzadziej, takich jak np. piwnica, strych, małe pomieszczenia gospodarskie. W przypadku korzystania z żarówek starej generacji pozostawienie oświetlenia może narazić rolników na znaczące koszty. Skutecznym rozwiązaniem może być instalacja oświetlenia na fotokomórkę, dzięki czemu będzie ono generowało zużycie prądu tylko wtedy, kiedy faktycznie z niego korzystamy.

jak oszczędzać prąd w gospodarstwie

Należy pamiętać także o wyłączeniu urządzeń pozostających w trybie czuwania, które również pobierają prąd. Warto jednak mieć na uwadze zabezpieczenie tych maszyn i sprzętów, które wpływają na sprawne funkcjonowanie naszego gospodarstwa. Schładzalniki oraz urządzenia wentylujące pomimo zużycia energii elektrycznej, powinny pozostawać sprawne i zasilane, kiedy istnieje taka potrzeba – to od ich działania zależy zysk, który możemy wygenerować.

Wyłączać z prądu możemy za to takie urządzenia jak np. telewizor – w okresie żniw lub innych wymagających prac gospodarskich, kiedy ze sprzętów tych nie korzysta żaden z domowników, wyłączenie listwy lub wtyczki sprawi, że zaoszczędzimy. Dodatkowo wypięcie tych urządzeń wpłynie także na podniesienie poziomu bezpieczeństwa – w okresie letnim istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia burz i spięć w układach elektronicznych.

Wykorzystanie energii w gospodarstwach rolnych można obniżyć wdrażając te same nawyki, co w przypadku innych gospodarstw domowych. Należy pamiętać jednak, że istnieje szereg urządzeń, których funkcjonowania nie możemy ograniczyć. Warto sięgnąć wtedy po sprzęt wysokiej jakości, który cechuje się wyższym stopniem energooszczędności.

Więcej informacji na temat praktycznych sposobów oszczędzania energii można znaleźć na przygotowanej przez Polski Komitet Energii Elektrycznej stronie www.LiczySieEnergia.pl.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 16:47