Z uwagi na datę przekazania gospodarstwa przez babcię należy przyjąć, że odbyło się to w trybie art. 45 ustawy z 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin. Przepis ten przewidywał, że w razie braku następców rolnika lub gdy następca nie spełniał warunków do przejęcia gospodarstwa rolnego albo odmówił jego przejęcia, gospodarstwo rolne na wniosek rolnika przejmowało państwo. Następowało to na podstawie decyzji wydanej przez naczelnika gminy.
W pierwszej kolejności następca rolnika
Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 grudnia 2010 r. (sygn. akt: I OSK 231/10), przekazując gospodarstwo rolne w zamian za świadczenie o charakterze rentowym, rolnik winien je przekazać przede wszystkim następcy. Dopiero gdy taka sytuacja była niemożliwa, upoważniało to organ administracji do wydania decyzji na wniosek właściciela gospodarstwa o przejęciu gospodarstwa na rzecz Skarbu Państwa.
Następcą rolnika – w myśl art. 75 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy – mogli być zstępni (dzieci, wnuki), rodzeństwo i dzieci rodzeństwa rolnika oraz jego pasierbowie i wychowankowie, którzy posiada...