Kiedy upływa termin wypowiedzenia dzierżawy?
To, kiedy upływa termin wypowiedzenia, zależy od tego, jak Państwo i wydzierżawiający określili początek i koniec roku dzierżawnego.
Zgodnie z art. 694 Kodeksu cywilnego, do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie, natomiast na podstawie art. 673 § 1 k.c., jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych. W myśl natomiast art. 673 § 3 k.c., jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem tylko w wypadkach określonych w umowie.
Wypowiedzenie dzierżawy przy umowie na czas nieokreślony - jak wygląda?
Z opisu sytuacji wynika, że umowa została zawarta na czas nieoznaczony, a zatem zastosowanie będzie miał art. 704 k.c., stanowiący, że dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na rok naprzód na koniec roku dzierżawnego.
Można przyjąć, że rok dzierżawny pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Wówczas termin wypowiedzenia dokonanego w kwietniu br. upłynie dopiero z końcem następnego roku. Można...