StoryEditorPorady prawne

Jak skutecznie odwołać pełnomocnictwo prawne?

04.02.2019., 09:02h
Udzieliłam radcy prawnemu pełnomocnictwa do reprezentowania mnie w postępowaniu o uzyskanie odszkodowania od firmy energetycznej za słupy stojące na polu. Prosiłam go o zwrot pełnomocnictwa, gdyż wycofałam się i zrezygnowałam ze sprawy. Powiedział mi, że nie może go odszukać. Co mam zrobić w takim przypadku? Obawiam się, żeby nie wykorzystał tego pełnomocnictwa, gdyż dotyczy ono posiadanych przeze mnie działek rolniczych. 
Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane (art. 101 § 1 Kodeksu cywilnego), chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

Przepisy nie przewidują szczególnej formy cofnięcia pełnomocnictwa, powinno to jednak nastąpić na piśmie. Oświadczenie o cofnięciu pełnomocnictwa powinno w szczególności zawierać:
  • miejsce i datę sporządzenia, 
  • wskazanie mocodawcy, 
  • wskazanie pełnomocnika, 
  • oznaczenie rodzaju pełnomocnictwa, które było udzielone pierwotnie, i zakres odwołania, 
  • własnoręczny podpis mocodawcy.

Pismo z odwołaniem pełnomocnictwa musi zostać dostarczone pełnomocnikowi. Należy go przy tym poinformować o obowiązku zwrotu pełnomocnictwa oraz wszelkich innych dokumentów. Obowiązek zwrotu pełnomocnictwa wynika z art. 102 k.c., który przewiduje, że po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa. Mocodawca w razie odmowy może dochodzić wydania go na drodze sądowej. Pełnomocnik, zwracając oryginał pełnomocnictwa, może żądać poświadczonego odpisu tego dokumentu. Wygaś...
Pozostało 53% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 05:00