StoryEditorPorady prawne

Jak skutecznie wystąpić ze spółki wodnej?

05.04.2019., 10:04h
Mam problem ze spółką wodną. Chciałem z niej wystąpić, ale zarząd odmówił, stwierdzając, że nie wyraża zgody. Co mogę zrobić w tej sytuacji? 

Najpierw powinien Pan zapoznać się ze statutem spółki wodnej. Powinny być w nim zawarte postanowienia dotyczące wystąpienia.

Jednak należy zaznaczyć, że treść statutu może być sprzeczna z Konstytucją i innymi regulacjami prawnymi. Sąd Najwyższy w postanowieniu z 29 czerwca 2010 r. (sygn. akt: III CZP 46/10) orzekł, że statut spółki wodnej nie może ograniczać uprawnienia członka do wystąpienia ze spółki również wtedy, gdy jego członkostwo powstało na podstawie art. 165 ust. 7 Prawa wodnego z 18 lipca 2001 r. W uzasadnieniu wskazano, że postanowienie statutu spółki wodnej wymagające zgody walnego zgromadzenia na wystąpienie członka w istocie prowadzi do powstania przymusowego członkostwa w sytuacji, w której zgodnie z Prawem wodnym jest ono dobrowolne (z wyjątkiem zawartym w art. 168).

Dobrowolność członkostwa oznacza zaś zarówno swobodę przystąpienia do zrzeszenia, jak i wystąpienia z niego, również gdy członkostwo powstało na podstawie art. 165 ust. 7 Prawa wodnego. Prowadzi to do wniosku, że postanowienie statutu spółki jest sprzeczne z art. 12 i 58 ust. 1 Konstytucji. Należy dodać, że stosunek członkostwa w spółce wodnej jest stosunkiem zobowiązaniowym i bezterminowym o charakterze ciągłym. Zdaniem sądu wygasa ono po wypowiedzeniu przez dłużnika lub wierzyciela z zachowaniem terminów umownych, ustawowych lub zwyczajowych, a w razie braku takich terminów – niezwłocznie po wypowiedzeniu (art. 365 k.c.). Jeżeli spółka nadal będzie utrzymywać, że nie może Pan z niej wystąpić, warto rozważyć złożenie powództwa do sądu.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada dr hab. Aneta Suchoń

fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 12:58