Można sporządzić testament w domu, ale musi on być napisany własnoręcznie
Według art. 941 k.c., rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament, a testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy. Z kolei art. 949 k.c. wskazuje w § 1, że spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Według § 2, brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do: zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, treści testamentu lub wzajemnego stosunku kilku testamentów.
Może więc Pani sporządzić taki testament w domu, ale musi spełniać powyższe elementy. Należy podkreślić, że nie można np. napisać testamentu na komputerze, wydrukować i podpisać. Musi być napisany pismem ręcznym i podpisany. Każdy z małżonków powinien sporządzić osobny testament. Nie można przygotować testamentu wspólnego. Jeżeli chce Pani uczynić jedynym spadkobiercą męża, to wtedy w treści testamentu z reguły wskazuje się, że „na wypadek śmierci do całości spadku powołuje męża”.
Testament może być sporządzony oczywiście także w formie aktu notarialnego. W tym celu należy udać się do kancelarii notarialnej.
Testament można w każdej chwili zmienić
Należy także wyjaśnić, że art. 943 k.c. wskazuje, że spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Artykuł 946 k.c. określa, że odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź, że w zamiarze jego odwołania zniszczy dokument lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność. Odwołanie może nastąpić również poprzez dokonanie w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.
dr hab. Aneta Suchoń